Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TUADER açıkladı! İşte turizm öğrencilerinin en çok tercih ettiği programlar

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) tarafından, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Turizm Yerleştirmeleri Raporu hazırlandı

  • Reklam
TUADER açıkladı! İşte turizm öğrencilerinin en çok tercih ettiği programlar
18 Eylül 2019 - 16:23
Reklam

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) tarafından, 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Turizm Yerleştirmeleri Raporu hazırlandı.

 

TUADER tarafından hazırlanan rapora göre, turizm eğitimi almak isteyen öğrencilerin yüzde 62.8'i önlisans, yüzde 37.2'si ise lisans programlarını tercih etti. Türkiye'deki 133 üniversite, 293 okul ve 498 programda turizm eğitimi için 31 bin 259 kontenjan açılırken,  2018 yılında 490 olan turizm eğitimi program sayısı, bu yıl artarak 498'e ulaştı.

 

Turizm programlarına yerleşen aday sayısı, geçen yıla göre yüzde 8.2 artarak 29 bin 392'ye çıktı. 2018'de yüzde 77.8 olan genel doluluk oranı ise bu yıl yüzde 94 oldu. Boş kalan kontenjanlar da bu sene geçen seneye göre yüzde 75.9 azalarak, 7 bin 743'ten 1867'ye düştü.

 

Rapora göre, turizm işletmeciliği en düşük doluluğu yakalarken, turizm programları arasında doluluk oranı en yüksek programlar rekreasyon ve rehberlik oldu. Geçen yıla göre rekreasyon programlarının sayısında yüzde 23.5, gastronomi programlarının sayısında yüzde 17, rehberlik programlarının sayısında ise yüzde 8.5 oranında artış gerçekleşti. Turizm işletmeciliği programlarının sayısında ise yüzde 9.2 azalma oldu.

.

Turizm sektöründe yaşanan olumlu gelişmelerin turizm eğitimine de yansıdığını ve doluluk oranları ve yerleştirmelerin genel olarak tüm turizm eğitim programlarında arttığını belirten TUADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Tuna şöyle konuştu:


"Mezunların ağır iş yükü, yetersiz sosyal olanaklar, düşük ücret düzeyi gibi nedenlerle sektörde çalışmayı tercih etmemesi en büyük sorunlardan biri. Bu sorun ülkemize büyük maliyetler yüklüyor. Turizm eğitimi için önemli bütçeler harcanıyor, emek ve zaman sarf ediliyor ancak mezunların büyük bir kısmı farklı iş alanlarına yöneliyor. İnsan kaynağı bulamayan sektörün yabancı personel çalıştırmaya başlaması bir diğer sorun. Sektörde yabancı personel çalıştırma oranının son yıllarda ciddi şekilde arttı. Türkiye'deki işsizlik oranı göz önünde bulundurulduğunda turizm sektöründe yabancı personel çalıştırmaya ihtiyaç yok. Turizm eğitim kurumlarının özellikle yabancı dil eğitimi ve uygulama imkanlarının iyileştirilmesiyle söz konusu sorun kolaylıkla çözülebilir. Turizm sektöründe çok önemli olan ara eleman ihtiyacı doğrultusunda önlisans kontenjanlarının artırılması, lisans bölümlerinin azaltılması gerekiyor.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum