Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan cumartesi mesai kararı

Yargıtay milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren cumartesi günü çalışıp çalışılmamasına işverenin yönetim hakkı kapsamında karar verilip verilmeyeceği yönünde bir karara imza attı.

Reklam
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yargıtay'dan cumartesi mesai kararı
18 Nisan 2021 - 17:09
İş Mahkemesi'ne başvuran işçi, fazla çalışma ve hafta tatili ücreti alacağının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etti. 

Dava dosyasını yeniden değerlendiren Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

Yargıtay tarafından alınan kararda davalı işyerinde haftanın 5 gününün iş günü olduğu ve Cumartesi ve Pazar günleri çalışıldığında bu çalışmanın hafta tatili çalışması olduğu kabul edilerek hesaplama yapıldığı vurgulandı.

İşyerinde normalde cumartesi günleri çalışılması veya çalışılmaması işverenin yönetim hakkından kaynaklandığının altı çizildi.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

''Eğer bireysel veya toplu iş sözleşmesinde cumartesi günü açıkça hafta tatili (akdi tatil) olarak düzenlenmemiş ise o gününün işgünü sayılması gerektiği, davalı işyerinde ise haftanın 6 gününün iş günü, 1 gününün hafta tatili olduğunun kabulü gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu nedenle Mahkemece cumartesi ve pazar gününün hafta tatili olarak kabul edilmesi hatalıdır. Yine, bu hesaplama yöntemine göre fazla çalışma ücretinin davacı yararına değişmesi halinde, davacının fazla çalışmalarının hafta tatili olarak hesaplandığı dikkate alınarak bu yönden davalı yararına usuli kazanılmış hak oluşmayacağı kabul edilmeli. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara karşı istinaf başvurusunu esastan reddeden Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, dosyanın kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.''


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum