Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TUREB Başkanı Tural: ''Rehberlerin mesleklerine bağlılığı para kazanmak üzerine değil''

Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Suat Tural 21 Şubat Dünya Rehberler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada turist rehberlerinin yaşadığı sıkıntılar, rehberin turizmdeki önemi ve birliğin çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Reklam
TUREB Başkanı Tural: ''Rehberlerin mesleklerine bağlılığı para kazanmak üzerine değil''
21 Şubat 2021 - 22:35
Reklam
TUREB Başkanı Tural, 11 bin 279 rehberin 8 bin 930'unun koronavirüs salgını nedeniyle çalışamadığını belirterek, çözüm önerilerini dile getirdi.

Son verilere göre, bugün itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın verdiği ruhsatnameye sahip 11 bin 279 rehberin, 39 farklı dilde hizmet verdiğini belirten Tural, bunlardan 8 bin 930'unun geçen yıl çalışacaklarını beyan ettiğini ancak Kovid-19 salgını nedeniyle çalışamadıklarını söyledi.


Turizmi derinden etkileyen Kovid-19 salgınından rehberlerin de olumsuz etkilediğini, sezonun bittiği Kasım 2019'dan beri işsizlik süreçlerinin devam ettiğini anlatan Suat Tural, Mayıs 2020'de Bakanlık tarafından oluşturulan rehberlere kredi destek paketinden rehberlerin yaklaşık yüzde 70'inin faydalandığını ve bu kredi ödemelerinin geçen yıl kasım ayında başladığını ifade eden Tural, turizm sezonu olmadığından para kazanılmadığını, 4 aydır işsizliğe rağmen kredi ödemeye çalıştıklarını ifade etti.


2021 turizm sezonunun öncelikle iç pazarda deniz, kum ve güneş turizmi ile başlayacağını öngördüklerini, kültür gezilerinin ve yurt dışı seyahatlerin Nisan ayında başlamasını umut ettiklerini söyleyen TUREB Başkanı Suat Tural şöyle devam etti:


''Önümüzde biraz muallakta olan ama yine umut taşıdığımız bir süreç var. Meslektaşlarımızın mesleğe bağlılığı sadece para kazanmak üzerinden değil. Bu mesleğe bağlılığın çok büyük bir kısmı, ülkeyi sevmek ve ülkeyi iyi tanıtmaya gönül vermeye dayanıyor. O yüzden meslektaşlarımızın mesleğe bağlılığını biraz da umutla desteklemeye çalışıyoruz.''


2021 senesi için Rehbersiz Turizm Olmaz sloganı ile çalışmalar yürüttüklerini dile getiren TUREB Başkanı Tural kongre turizmi, sağlık turizminin içine kültür turizminin öyle ya da böyle yerleştirmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

''Türkiye'nin dünyaya anlatacak hikayesi ve dünyaya söyleyecek sözü var. En önemlisi bizim bu kadar sözümüz varken sadece gelin bakın burada ne güzel deniz var, burada ne güzel güneş var, burada ne güzel bir sahil var. Gelin siz bunları kullanın, sonra da dönüp kendi ülkenize gidin dememiz tam olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerine aykırı düşer. O yüzden biz sürekli yabancıları ülkemizde gezdirmek, onlara hem Anadolu tarihini hem Türk kültürünü hem İslam tarihini hem İslam kültürünü anlatmak, gerçeği onlara taraflı bir süzgeçten geçirmeden olduğu gibi aktarmak misyonunu üstleniyoruz. Bunu yaptığınız zaman turizm gelirlerimiz artış gösteriyor ve rehbersiz turizm olmaz diyoruz. Bütün turizm dünyası içerisinde herkese rehberlerimizle hizmet vermeliyiz ki, hem kalitemiz artsın hem ülkemiz doğru tanınsın hem de ülkemizin kazancı artsın.''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum