Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TUREB Başkanı Tural: ''Turist rehberleri acil destek bekliyor''

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat TURAL, koronavirüs’ün ekonomik etkilerinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini belirterek “Bir an önce desteğe ihtiyacımız var” dedi.

  • Reklam
TUREB Başkanı Tural: ''Turist rehberleri acil destek bekliyor''
14 Mart 2020 - 00:40
Reklam

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Başkanı Suat TURAL, Koronavirüs’ün ekonomik etkilerinden en çok etkilenen sektörlerin başında turizmin geldiğini belirterek “Bir an önce desteğe ihtiyacımız var” dedi.

 

Koronavirüs’ün ülkemizde tespit edilmesinden çok önce turizmde sıkıntıların hissedildiğini dile getiren Suat TURAL, bu süreç içerisinde bütün sektörde olduğu gibi turist rehberlerinin de turların iptaliyle birlikte sıkıntı yaşamaya başladıklarını belirtti.

 

Tüm sektörlerde önemli yavaşlamaya neden olacağı artık kesin olan “Yeni Korona Virüsü” salgınının, en öncelikli ve en ağır şekilde turizm sektörünü etkilediğine dikkat çeken Tural şu açıklamalarda bulundu:

 

''İnsanlar bir süredir gönüllü olarak ve zaman zaman konulan kurallar gereği seyahat etmemektedirler. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2020 yılında turist sayısının (varışlar) yüzde 3-4 civarından düşeceği, (2020 yılında 4 ila 8 milyon turist kaybının olacağı)  bu oranının Asya Pasifik’te en ağır, Amerika kıtasında ise daha düşük seviyede gerçekleşeceğini öngörmektedir. Türkiye turizmi de çok doğal olarak bu virüs dalgasından olumsuz etkilenmektedir. Son 10 yıl içinde dışsal faktörlere bağlı olarak yaşanan daralmalarda meslektaşlarımızın bir destek görmemiş olduğunu hatırlatmak isterim. İkinci sefer önemli bir daralmanın yaşandığı turizm sektörünün önemli bir ayağını oluşturan rehberlerimizin bu sefer olsun uğrayacağı zararların giderilebilmesi amacıyla bazı önlemlerin alınması önem arz etmektedir.''

 

Rehberlerin uğrayacağı zararların ve mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında bazı çözüm önerileri sunan TUREB Başkanı Tural şöyle devam etti:

''Öncelikle; eylemli turist rehberleri için mikro hibe ya da faizsiz ve ileri vadeli, kefilsiz kredi imkanları hayata geçirilmelidir. Bu önlem ve destek bir süre işsiz kalacağı açıkça görülen meslektaşlarımıza en azından nefes aldıracaktır. İleri vadeli olması ise kredinin geri ödenmesi için kolaylık sağlayacaktır. Bununla birlikte özellikle şu dönem içerisinde nitelikli işgücünü artırmak ve istihdamı da desteklemek noktasında ilk defa istihdam edilecek turist rehberleri için maaş ve SGK destekleri de düşünülebilir. Bu sayede meslektaşlarımızın sektörden uzaklaşması engellenirken meslektaşlarımıza sağlanacak uygun koşullu kredi imkanlarına başvuruların azalması da sağlanacaktır. Bir diğer hususta mükellef olan rehberlerimizin 2019 ve 2020 yılları Gelir Vergisi tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesi, ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması sağlanması konusudur ki buna benzer bir desteğin turizm sektörü içerisinde yer alan bütün paydaşlara sağlanması gerektiğini düşünüyorum.''

 

Gerek TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gerekse TC Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın konuya hassasiyetle yaklaştığının farkından olduklarının altını çizen Tural bu hassasiyetin sonucunda verilecek desteklerle birlikte Türk turizminin bu krizi de minimum zararla atlatacağına inançlarının tam olduğunu belirtti. Bunun için de turizm endüstrisinin bütün paydaşlarına olduğu gibi turist rehberlerine de destek verilmesi gerektiğini söyleyen Tural ''Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor süreçte belirtilen desteklerin sağlanması sonucunda rehberlerimizin uğrayabileceği zararların en aza indirgenmesi mümkün olacaktır.'' ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Haydar Dursun
    2 yıl önce
    Niye Asgari Ücretle Çalışıyorlardıda işsizmi kaldılar. 400 500 lira yevmiye bahşiş Hanut bitince zordamı kaldılar yazık 10 gram insan olun Artık 10 gram Terbiyesizlikte limit yok diye Rehberle Zordaymış.