Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turist olarak İngiltere'ye giden Türkler mahsur kaldı!

İngiltere’de mutasyonlu virüs tespit edilmesinin ardından Türkiye’ye girişler yasaklanınca yüzlerce Türk vatandaşı bu ülkede mahsur kaldı.

Reklam
Turist olarak İngiltere'ye giden Türkler mahsur kaldı!
04 Mart 2021 - 20:20
Reklam
20 Aralık 2020’de turist olarak İngiltere’ye giden Türkler uçuşların durdurulması üzerine yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Emekli Polis Hasan Arslan Kıray, eşi Halisa hanım ve oğlu Can Kıray ile birlikte 20 Aralık 2020 günü İzmir'den İngiltere'ye gitti. Turist vizesi ile gittikleri İngiltere'de, Londra yakınındaki Hampshire Yateley kentinde bir yakınlarına misafir oldular.

3 Ocak 2021 tarihli uçak dönüş biletleri de hazır olan Kıray ailesi mutasyonlu virüs tespit edilmesi sonrasında Sağlık Bakanlığı'nın 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle İngiltere'den Türkiye'ye girişleri yasaklayınca İngiltere'de mahsur kaldı.


Aradan geçen iki ay boyunca yurda dönüş için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilgili kurumlarına başvurularda bulunan Kıray ailesi bir sonuç alamazken fiziksel sağlıklarının iyi fakat psikolojilerinin kötü durumda olduğunu belirten Hasan Kıray, yaşadıkları mağduriyeti anlattı.


Yetkililere sesini duyurmak isteyen Hasan Kıray şöyle konuştu:


''Önce Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER'e dilekçe yazdım. CİMER dilekçemin Dışişleri Bakanlığı'na sevk edildiğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı'na yönlendirdi. Ulaştırma Bakanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne başvurmamızı istedi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi. CİMER konuyu Londra'daki büyükelçiliğimize ilettiğini de bildirdi. Büyükelçilik, uçuşlar açılmadı dedi. Bizimle aynı mağduriyeti yaşayan yüzlerce mahsur vatandaşımız olduğunu belirtti.''

Her kurumun topu birbirine attığını belirten ve devletin imajının zedelenmemesi için İngiltere makamlarına başvurmadıklarını kaydeden Kıray şöyle devam etti:

''Zaten onların yapabilecekleri bir şey yok. Sorun İngiltere'den kaynaklanmadığı için ne çalışma izni veriyor, ne maddi destek, ne de sağlık yardımı. Nitekim, bize kendi devletimizin sahip çıkması, ülkemize dönüşümüzü sağlaması lazım. Burada bizim gibi mahsur kalan yüzlerce vatandaşımız var. Geçenlerde sosyal medyada, böbrek hastası olduğunu belirten ve Suudi Arabistan'da mahsur kaldığını anlatan bir vatandaşımızın feryadını duydum. Demek ki sadece burada değil, dünyanın başka ülkelerindeki vatandaşlarımız da hükümetimiz tarafından unutulmuş. Bu, moralimizi daha da bozdu. İki buçuk aydır buradayız. Paramız bitti. Emekli maaşımız, Türk Lirası'nın düşük değeri nedeni ile kısa sürede tükeniyor. Büyük sıkıntılar çekiyoruz. Memleketimize dönebilmemiz için ünlü bir futbolcu olmamız mı gerekiyor? Bakınız, Fenerbahçe'ye transfer olan Mesut Özil, Türkiye'ye İngiltere'den geldi. Galatasaray'a transfer ettiği ve koronavirüs testi pozitif çıkan Gedson Fernandes, 1 Şubat'ta İngiltere'den İstanbul'a ambulans uçakla getirildi. Ülkemize Suriyeli ve Afganlar elini kolunu sallayarak giriyor, devlet imkanları seferber ediliyor ama Türkler kendi vatanına gelemiyor. Onlarınki can da bizimki patlıcan mı?''

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum