Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Turist sayısı ve turizm gelirleri Wikipedia sayfalarıyla artıyor

Turizmi canlandırmanın en etkili ve masrafsız yöntemlerinden birinin Wikipedia'da o bölge ile ilgili bilgi ve fotoğrafların yayımlanması olabileceği tespit edildi.

Turist sayısı ve turizm gelirleri Wikipedia sayfalarıyla artıyor
19 Eylül 2020 - 11:44
Reklam

Herhangi bir kent veya kasabada turizmi canlandırmanın ve gelirleri artırmanın en etkili ve masrafsız yöntemlerinden birinin Wikipedia'da o bölge ile ilgili bilgi ve fotoğrafların yayımlanması olabileceği tespit edildi.

İtalya'nın Torino kentindeki Collegio Carlo Alberto Fakültesi'nden ekonomistlerin yaptığı bir araştırmada, küçük bir kentle ilgili Wikipedia sayfasının güncellenmesi yoluyla turizm gelirlerinde 130 bin dolarlık artış kaydedilebileceği tespit edildi.

Reklam

İspanya'dan rastgele seçtikleri kentlerin Wikipedia sayfalarını birkaç kaliteli fotoğraf ile kentin tarihi ve görülecek yerleriyle ilgili bilgi ekleyip güncelleyen araştırmacılar İspanyolca bilgileri Fransızca, Almanca, İtalyanca, Flemenkçe gibi dillere çevirdiler.

Sadece ve sadece iki paragraf bilgi ve bir fotoğraf eklenerek yapılan bu güncellemenin sonucunda, turizm sezonunda o kentlerde konaklama sürelerinin yüzde 9 arttığı görüldü.

Bazı kentler için bu oran çok daha yüksek olarak tespit edilirken Wikipedia'da hakkında herhangi bir bilgi olmayan bölgeler için yapılan küçük çaplı eklemelerin ziyaretçi sayısını üçte bir oranında artırdığı da araştırmacılar tarafında tespit edildi.

Reklam

Çalışmanın bir bütün olarak turizm sektörüne uygulanmasının çok büyük bir etkisi olacağını ve milyarlarca euroluk bir etkisinin olabileceğini belirten araştırmayı yürüten Marti Hinnosaar, Toomas Hinnosaar ve Michael Kumme, bu kadar büyük bir etki yaratan çalışmanın neden bu kentlerin kendileri tarafından da yapılması gerektiğine vurgu yaptı.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam