Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turistik ilçede mermer ocağı projesine onay verildi! Binlerce zeytin ağacı kesilecek

İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü turistik ilçesi Selçuk'ta çevre tehdit altına girdi.

  • Reklam
Turistik ilçede mermer ocağı projesine onay verildi! Binlerce zeytin ağacı kesilecek
02 Ağustos 2019 - 23:40
Reklam

İzmir'in tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü turistik ilçesi Selçuk ilçesi Belevi ve Şirince mahalleleri arasındaki bölgede mermer ocağı işletmek için yapılan başvuru Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edildi.

 

Torbalılı iş insanı Rüçhan Abaylı'nın, Selçuk ilçesinin Belevi ve Şirince mahalleleri arasındaki bölgede mermer ocağı işletmek için yaptığı başvuru Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından kabul edildi.

 

Sözcü'den Gökmen Ulu'nun haberine göre, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, birbirine bitişik olan, her biri 99 hektarlık üç saha için işletme ruhsatı verdi. Maden sahası Şirince'ye 3200 metre, Belevi'ne 2500 metre mesafede tanımlanırken, toplam 297 hektar alanda faaliyet göstermek isteyen şirket için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu raporu verdi. Bakanlığın raporunda, mermer ocağına 546 yıl ömür biçildi. Diğer yandan, mermer ocağı sahasının doğusu ve bitişiğinde jeotermal enerji santrali kurulması için iki kuyuda sondaj çalışması yapılmasına da onay verildi.

 

1/100.000 ölçekli planda tarım arazisi ve orman olarak tanımlanıyor. Bölgede orman, şeftali bahçeleri, zeytin ağaçları ve tarlalar yer alıyor. Uzmanlar, mermer ocağı faaliyete geçtikten sonra su kaynaklarının yok olacağını, ağaçların kuruyacağını, ocaktan yayılacak toz ve tükenecek yer altı suları nedeni ile tarım üretiminin yok olacağını belirtiyor. Tesislerin halk sağlığını olumsuz etkileyeceği, en büyük zararı, sahaya en yakın noktada bulunan Aziz Nesin Matematik Köyü öğrencilerinin göreceği vurgulanıyor.

JES ve mermer ocağına karşı çıkan Selçuk Belediye Meclisi Üyesi AKP'li Semra Yeşilçimen ruhsatların iptal edilmesi için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı. 

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum