Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm çalışanları üvey evlat muamelesi görüyor dedi, Bakan Ersoy'a soru önergesi verdi!

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanamayan mevsimlik, askıya alınan turizm işçilerinin durumu CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tarafından TBMM gündemine taşındı.

  • Reklam
Turizm çalışanları üvey evlat muamelesi görüyor dedi, Bakan Ersoy'a soru önergesi verdi!
31 Ocak 2021 - 11:35
Reklam
CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı'na hitaben yazılı soru önergesi verdi.

Yüz binlerce askı mağduru turizm işçisi olduğunu ve turizm çalışanlarının adalet nerede, lütfen birileri bizleri görsün artık dediğine dikkat çeken Arı önergesinde, salgınla beraber yükselen işsizliğin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmaya yönelik verilmeye başlanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden turizm sektörünün mevsimlik çalışanlarının yararlanmasının askıda turizm işçisi olmaları nedeniyle mümkün olmadığını belirtti.


Turizm sektöründe askıdaki mevsimlik çalışanların üvey evlat muamelesi gördüğünü söyleyen Arı önergesinde şunları kaydetti:

''Salgın başlamadan önce askıda olan çalışanlar sezonda işlerine geri döndü ve kıştan kalan borçlarını ödemeye başlayacaklardı ki maalesef pandemi yüzünden yine askıya alındılar. Mayıs ayında kısa çalışma ödeneği şartlarını tamamlıyorlar diye 3 ay ödenek alanlar oldu. Temmuz'da işene dönebilenler Ekim'de yeniden askıya gönderildiler ve merak etmeyin yine ödenek devam edecek denildi. Aynı mesai arkadaşları sırf kadrolu olarak sınıflandırıldıkları için ödenekleri 10 ay devam etti. Peki biz ne olacağız dediklerinde askı personeli için başvuramıyoruz dendi. Bin 177 lira tutarındaki nakdi ücret desteğine başvurdular ama onu da işten çıkarılmadıkları için alamadılar. Evine ekmek alamayan, çocuğuna süt alamayan, kirasını ödeyemeyen yüz binlerce işçi şu an mağdur.''

Konunun, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un mevsimlik çalışanları işe geri alın çağrısıyla sadece işverenlerin inisiyatifine bırakılmayacak kadar önemli bi konu olduğunu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile beraber Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından en kısa zamanda gerekli düzenlemenin yapılmasının beklendiğine vurgu yapan Arı  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanı'na verdiği önergede şunları sordu:

1) Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden yararlanamayan askıdaki mevsimlik turizm çalışanlarının bu mağduriyetlerinin çözümüne yönelik bir çalışma yapmayı planlıyor musunuz?
2) 2019 yılında turizm sektöründe çalışan mevsimlik işçi sayısı kaçtır?
3) Pandemi döneminde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanan askıdaki mevsimlik çalışan sayısı kaçtır?

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum