Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm çalışanlarının sessiz çığlığı: ''Borç batağındayız''

Koronavirüs salgını nedeniyle iki yıldır yüzbinlerce mevsimlik turizm emekçisi zor durumda

  • Reklam
Turizm çalışanlarının sessiz çığlığı: ''Borç batağındayız''
24 Şubat 2021 - 10:01
Reklam
Turizm çalışanları borç batağında olduklarını belirterek, ''Perişan haldeyiz. Turizm işçileri ikinci sınıf insan muamelesi görüyor.'' dediler.

Koronavirüs salgını dolayısıyla turizm adeta dibe vurdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turizm istatistiklerine göre; 2020 yılının ilk 9 ayında ülkemize toplam 11,9 milyon ziyaretçi geldi. Bu sayı 2019 yılında ise 51,7 milyondu.


1 yıl içerisinde toplam ziyaretçi sayısı yüzde 71,34 azalırken bu rakamlar turizm sektörünün ne kadar zor durumda olduğunu gözler önüne seriyor. Sektör temsilcilerine göre bu sürede turizme yapılan devlet destekleri de yeterli gelmedi.


2021 turizm sezonunun ne zaman açılacağı, açıldığında işsiz turizm personelinin ne kadarının iş başı yapacağının belirsizliği sürerken yüzbinlerce mevsimlik turizm emekçisi, işsizlik ödeneği, kısa çalışma veya ücretsiz izin ödeneğinden yararlanamadı.

Koronavirüs salgını ile başlayan süreçte işçilerin kayıplarının en aza indirilmesi için toplu iş sözleşmelerini en iyi şekilde yapmaya çalıştıklarını belirten TÜRK-İŞ’e bağlı Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yeri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Marmaris Şube Teşkilat Sekreteri Güven Erdoğan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

''Maaşlarını alamayan işçiler olmadı. Ama turizm alanında birçok yer sendikasız. Bu anlamda birçok turizm emekçisi zor durumda. Mevsimlik işçiler 6 ay çalışıp, 6 ay o parayı harcar. Geçen sene çok verimsiz bir 3 ay geçirildi. Tam sezon çalışılmadı. İşçiler onun yüküyle bu seneye girdiler. Bu sene de sezon tam açılmıyor. İşçiler ne yapacak bilmiyorlar. Hepsi borç batağında. Birçok alan değiştiriyor. İşçiler bu dönemde 2.sınıf insan muamelesi gördüler. Tüm işçilerimiz borç batağına girdi. Turizm işçileri unutuldu. Sezon açılsa bile yetişmiş personel konusunda sıkıntı çekileceği ortada.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum