Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm diplomasisi başlıyor! Üç Bakan Rusya'ya gidiyor

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya’nın Türkiye uçuşlarını askıya almasının ardından Ankara, Moskova’ya turizm çıkarması yapmaya hazırlanıyor.

Reklam
Turizm diplomasisi başlıyor! Üç Bakan Rusya'ya gidiyor
01 Mayıs 2021 - 10:44
17 Mayıs'ta sona erecek olan tam kapanma sürecinin ardından Türkiye genelinde koronavirüs vaka sayılarında düşüş beklenirken, turizm sezonu için de geri sayım başladı.

Yabancı turistin Türkiye'ye çekilmesi için çalışmalar hızlandırılırken Türkiye’nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya ile yoğun bir turizm diplomasisi başlatılacak.

Moskova’yı ziyaret ederek Rus muhatapları ile görüşecek olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaz aylarında Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların yeniden başlatılması için girişimlerde bulunacak.

Rus muhataplarına hava limanlarından otellere, konaklama tesislerinden, tur ve transfer araçlarına kadar turizm sektöründe alınan koronavirüs tedbirleri hakkında sunum yapacak Bakan Ersoy bu kapsamda geçtiğimiz yıl başlatılan Güvenli Turizm Sertifikası konusunda Rus yetkililere bilgi verecek ve konaklama, yeme-içme tesisleri, tur ve transfer araçları, kongre ve sanat tesisleri, temalı parklar, mekanik hatlar ve deniz turizmindeki üst düzeye çıkarılan sağlık ve hijyen tedbirlerini anlatacak.

Türkiye genelinde aşılanma oranı ve tam kapanmayla Türkiye genelinde ortaya çıkacak vaka tablosunu Rus muhatapları ile paylaşacak Sağlık Bakanı Koca Antalya, Aydın, Muğla ve İzmir gibi turizm destinasyonlarındaki koronavirüs vaka durumun detaylarını ifade edecek. 

Türkiye’nin yaklaşık üç hafta kapanmaya girdiğini ve bunun sonucunda vaka sayılarında önemli bir düşüşün yaşanacağına işaret edecek olan ve Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların yeniden başlaması konusunu Rus mevkidaşı Sergei Lavrov ile değerlendirecek Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu geçtiğimiz yıl Almanya ile yapılan turizm modelini, mevkidaşına sunarak Antalya, Muğla, İzmir, Aydın gibi Rus turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği tatil bölgelerin seyahat uyarısından muaf tutulması önerisini dile getirecek.


Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum