Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm Endüstrisinde Kadınların Hak İhlallerini İzleme Komitesi kuruldu 

Turizm endüstrisinde çalışan kadınların, iş hayatında uğradığı hak ihlalleri ve ayrımcılıkla mücadele etmek için, kadınlardan oluşan bir izleme komitesi kuruldu. 

  • Reklam
Turizm Endüstrisinde Kadınların Hak İhlallerini İzleme Komitesi kuruldu 
08 Mart 2021 - 13:20
Reklam
Turizm sektörünün farklı katmanlarında çalışan kadınlardan oluşan komitenin sözcülüğünü turizmci ve aynı zamanda DEİK Türkiye – Tayland İş Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Handan Engin üstlendi.

Turizm endüstrisinde çalışan kadınların etkinliğinin artırılması, ücret eşitsizliğinin ortadan kaldırılması, STK’larda daha aktif rol alabilmesinin önünün açılması ve kadın liderliğinin teşvik edilmesini amaçlayan izleme komitesi, fırsat eşitliğine dayalı iş kültürünü geliştirmek için çalışmalar yapmayı hedefliyor. 


Turizm Endüstrisinde Kadınların Hak İhlallerini İzleme Komitesi’nin kuruluşunu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yazılı bir duyuru ile açıklayan sözcü Handan Engin, amaçlarının liyakate, fırsat eşitliğine ve adalete dayalı bir iş kültürünü turizm sektöründe hakim kılmak olduğunu belirtti.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC)’nin 2019 yılı verilerine göre turizm ve seyahat sektörü̈, dünya genelinde 330 milyon kişiye doğrudan ve dolaylı iş olanağı sağlayarak toplam istihdamın yüzde 10’unu oluştururken bu dünyada her on kişiden birinin turizm sektöründe istihdam edildiğini gösteriyor.

Türkiye'de turizm sektöründe istihdam edilen kayıtlı çalışanların sadece yüzde 25’i kadınlardan oluşurken sektördeki kadın yönetici oranı ise sadece yüzde 9,3. Bunun yanı sıra kadınlar koronavirüs salgını döneminde daha fazla evlerine dönmek zorunda kaldı.

Sektörün içinden geçtiği bu zor günlerde sektördeki kadın istihdamının erkeklere oranla daha fazla risk altında ve kadınların daha yıkıcı bir etkiyle karşı karşıya olduğunu belirten Handan Engin, kadın çalışanların haklarını savunmak için eylemli bir izleme sürecine geçeceklerini açıkladı. 

İzleme Komitesi’nin yaşanan hak ihlallerine karşı toplumun duyarlı kesimlerini harekete geçirerek caydırıcı bir güç üreteceğini anlatan Handan Engin ilkel yönetim anlayışlarıyla kadın turizmcilerin haklarını ihlal eden tüm marka, şirket ve STK’ları, yasal sınırlar içinde uyarmayı ve bunları kamuoyu ile paylaşmayı görev edineceklerini belirtti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum