Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü eksik değerleme nedeniyle kredi alamıyor!

Turizm sektörüne kredi verirken ekspertiz sorunu yaşadıklarına dikkat çeken DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO'su Hakan Ateş bu nedenle bazı müşterilerine yeterli desteği veremediklerini söyledi.

  • Reklam
Turizm sektörü eksik değerleme nedeniyle kredi alamıyor!
29 Kasım 2021 - 06:38
Reklam
DenizBank Finansal Hizmetler Grubu CEO'su Hakan Ateş, turizmin borçluluğunun yüksek olduğunu ancak yüksek ama bankalara borç servisini yaptıktan sonra da ilave yatırım yapacak kadar da güçlü bir sektör olduğunu belirterek tuirzme kredi verilmesinde yapılan değerleme sorunlarına değindi.

Eksik değerleme nedeniyle turizme yeterli krediyi veremediklerine dikkat çeken Ateş bankanın ekspertiz yapacaksa kabul görmesinin tek koşulunun ekspertiz firmasının SPK’dan lisanslı olması olduğunu belirterek bunların sayısının 40-45 civarında olduğunu ksydetti. Bu firmalar ile konuştuklarını çok büyük zarar verdiklerini söylediklerini kaydeden Ateş şunları söyledi:


''Öyle durumlar var ki ekspertiz firması 28 milyon dolar demiş 92 milyon dolara satıldı otel. Şimdi ben bir otele kredi veriyorum; otelin normalde pazar değeri aslında 50 milyon dolar olan ama lisanslı eksper aynı otele 25 milyon dolar değer biçti. Ben 25 milyon dolara kadar kredi verebiliyorum. Ama otel sahibinin ihtiyacı var 5 milyon dolar daha vereceksin, otelin ederi 50 biliyorsun ama senin elin kolun bağlı, sen çünkü onu ipotek karşılığı çıkartmışsın. Dolayısıyla bunları biraz daha gerçek değerine yaklaştırın, diyoruz.''


Türkiye’de 2010’dan 2015’e kadar turizme olan yatırımın 10-12 milyar dolar olduğunu hatırlatan Ateş, 2016’yla bunun 7’lere, son 3 yılda da 2 milyar dolarlara düştüğünü vurgulayarak şöyle devam etti:


''Yatırımda ciddi bir azalma söz konusu. Bir diğer nokta döviz yaratım konusu. Antalya, Muğla ve İstanbul yatak sayısı bakımından Türkiye’nin yüzde 60’ını oluşturuyor. Bu oranı ülke geneline yayarak turizmin sürekliliğinin sağlanması ve gelirin daha da artırılması mümkün. Şunu da belirtebilirim turizm için kullandırtmış olduğumuz 2.9 milyar dolarlık kredinin 1.4 milyar dolarını yeniden yapılandırdık. Bu, asla bir geri dönmeyecek anlamına gelmiyor. Çünkü yatırımcı güvenmiş ve harika bir eser çıkarmış ortaya. Otel orada duruyor. Bir iki yıl kötü olabilir, ama maalesef eğer siz turizmcileri desteklemezsiniz, bu oteller çok düşük paralara kendi yatırımcısının dışındakilerin ellerine geçebiliyor. Tabii ki küresel dünya, geçebilir. Ama neden bizim milli turizm sanayicimizde kalmasın. Benim tercihim o yönde olur.''


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum