• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektöründe Eylül tehlikesi!

2021 yaz sezonunda öngörüler tutmazken kredi borçlarını kredi ile kapamaya hazırlanan sektör, ucuz kredilere ulaşabilmek için destek talep ediyor.

  • Reklam
Turizm sektöründe Eylül tehlikesi!
27 Nisan 2021 - 09:59
Reklam
Reklam
Reklam
Seyahat kısıtlamalarının devam etmesi ve yaz sezonu ile ilgili umutların azalması, turizm sektörünü ciddi bir finansman sorunuyla karşı karşıya bıraktı.

Ötelenen kredilerin ödeme vaktinin yaklaşması ile birlikte pandemide daha fazla kredi yükünün altına giren turizm sektörü, finansal sorunların çözümü için sektöre yönelik özel bir çalışma ve destek bekliyor.


Kredi borçlarını kredi ile kapamaya hazırlanan sektör, bankaların yapılandırma şartlarının daha insaflı olmasını ve KGF ve Eximbank gibi ucuz kredilere ulaşabilmek için de destek talep ediyor. Turizmciler, özel bir çalışma olmazsa, sektörün Eylül’de kredilerin yükü altında kalacağını belirtiyorlar.


Türkiye’nin turizmde ana pazarı olan Rusya’nın Mısır’a yönelmesi, Almanya ve İngiltere’de seyahat yasaklarının kaldırılmasının henüz netlik kazanmaması sonrasında sektör geçen yıldan gelen kredilerin yükü ile karşı karşıya kaldı.

Kredi Garanti Fonu destekli kredilerin 6 ay ödemesiz, 3 yıl ödemeli yapıldığını hatırlatan, bunların ödeme zamanının geldiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ferit Turgut şunları söyledi:

’’Geçen yıl Antalya’ya gelen 3,5 milyon turist 20 büyük operatörü besledi. Seyahat acentaları kaynak yaratamadı. 2021 sezonunda da sektörün yüzde 98’i sıkıntıda kalacak. Burada 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli kredi desteği talep ediyoruz. Bu bazı şirketlere, yapıldı. Avrupa’da faizsiz, 10 bin Euro destek verildi. Haziran, temmuz ve eylül ayları taze para beklenen aylar, ama henüz belirsiz. 6 ay boyunca sektörün desteğe ihtiyacı var. Çalışma olmazsa, eylülde sektör krize bağlar.’’

Turizmcilerin 2020 yılında küfelerini borçla doldurduklarını, 2021 yılına girerken sırtlarında borç yükü olduğunu hatırlatan ve şimdiden önlem alınmazsa Eylülde sektörün zora gireceğini kaydeden Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu şunları söyledi:

‘’Kiracılar borçlandı, pandemiye yatırımda yakalananlar oldu. 2020’de sektör kredilerle desteklendi ve 2021’e gelince borcu borçla kapatabileceğiz. Şu anda turizmde hala işler yolunda değil. Bu sebeple ucuz krediye ulaşmamız gerek. Eximbank ya da KGF kredilerinin ulaşılabilir olması gerek. Şu an ulaşılabilir durumda değil. Kredilerimizi kapatabilmek için kaynağa ihtiyacımız var.’’

Turizm sektörünün kredi borçlarının uygun şartlarda ve faiz oranlarıyla yeniden yapılandırılması ve alınan önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesinin önem arz ettiğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

‘’Ötelenen kredilerde bankaların yeni şartlar öne sürüyor. Krediler ödenemediği için daha uygun şartlarla ötelenmesi gerekirken tam tersine bankalar bu durumu fırsata çevirerek döviz cinsi ödemelerde daha yüksek faiz oranları ile kredileri yeniliyor. Sektörünün bu zor gününde yeni kredi talepleri karşılanmadığı gibi sektöre nerdeyse ipotek karşılığında dahi kredi verilmiyor. Verilen kredilerin uygun faiz ve uzun vadede olması da hayati önem taşıyor.’’

En önemli beklentilerinden birinin işletmelerin yaşadığı likidite problemine bir çözüm yolu açılabilmesi olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin ise işletmelerin finansal ihtiyaçlarının çözüme kavuşturulmasıyla sektörün bir yıl daha dayanma gücü bulacağını ifade etti.


YORUMLAR

  • 0 Yorum