Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Osman Ayık 2021 turizm sezonunu özetledi! Biz her şeye rağmen bekliyoruz

Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı ve TÜROFED eski Başkanı Osman Ayık, 2021 turizm sezonuna yönelik açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Osman Ayık 2021 turizm sezonunu özetledi! Biz her şeye rağmen bekliyoruz
01 Mart 2021 - 17:33
Reklam
Ayık, dünyada tüm ülkelerin uzlaştığı, konsesyus sağladığı bir seyahat protokolünün henüz ortaya çıkmadığını, sınır aşan seyahatlerde sorunların olduğunu, bu durumun Türkiye'yi de son derece olumsuz etkilediğini belirtti.

Aşılamanın seyrinin 2021 turizm sezonu için belirleyici olacağını ancak aşılamada da istenilen, arzulanan başarı olmadığına vurgu yapan Ayık aşının tüm ülkelere yaygınlaşması konusunda da ciddi sıkıntılar olduğunu belirtti. Osman Ayık şöyle devam etti:


''Almanya'da aşılama çok yavaş gidiyor. Vaka sayıları istenilen seviyede değil. Orada da kısıtlamalar sürüyor. Evinizden 15 kilomretre ileriye gidemiyorsunuz. Dolayısıyla buralar rahatlamadan seyehatler mümkün gözükmüyor. Bütün gelişmelere baktığımızda 2021 yılı için net bir şey gözükmüyor. Biz her şeye rağmen bekliyoruz. İnsanlar bir yılı aşkın süredir evlerine kapandılar. Bu ister istemez insanların seyahat arzularını artırdı. Mayıs ayı başı veya sonunda Avrupa'dan seyahat hareketi başlayabilir. Rusya ve BDT ülkelerinde seyahat hareketi biraz daha erken hız kazanabilir. Ama tüm destinasyonlarda önce iç pazar hareketi başlayacak. Bizde de muhtemelen iç pazar hareketi bayram ile birlikte başlayacaktır.''


Mayıs ayında başlayacak iç turizm hareketinin Haziran ayından itibaren de tatmin edici seviyelere gelebileceğini belirten Ayık 2021 yılı turizminin 2020 yılından biraz daha iyi olabileceğini ancak özlenen 2019 yılı seviyelerine ulaşmanın çok da kolay olmayacağını söyleyen Ayık şöyle devam etti:

''2021 yılında iç pazarda 10 milyon rakamını görürüz. Türkiye'nin en önemli kaynak pazarı iç pazar olacak. Çünkü sınır aşan seyahatlerin önündeki engeller hala devam ediyor. Arabalı ve yakın seyahatler daha ön plana çıkacak. Avrupa içinde durum böyle. Bu nedenle iç pazar her zaman en önemli pazar olacak.''

Ayık ayrıca Antalya'ya 2021 yılında gelecek 7 milyonun üzerindeki bir turist rakamının iyi ve sevindirici bir rakam olacağını belirtti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Zafer Cengiz
    1 yıl önce
    Zaten Ana-SORUN: Şampiyonluk taslayarak yılları yok yere Eylemsiz HEBA Edip kan kaybettikten sonra PANDEMİYE TOSLAYIP Beklemeye devam etmekte yatıyor Sayın BAŞKAN..!? SAĞLIK BAKANI'NA GERÇEKLER KONUSUNDA TEK BİR UYARI BİLE YAPILMADI ve Tüm DÜNYAYA KARŞI Yalancı durumuna düşerek rezil olduk..! Krizin uzamasını FIRSATA ÇEVİREREK "yıllar önce niyet edilen Planlı*HAMLE ile Acilen toparlanma sürecine girilmez ise- En fazla "kalitesiz turiste kalitesiz hizmet çizgisinde" Sürdürülebilen bir turizme mahkum kalarak kumda oynamaya devam" edilebilir?