Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Turizmci fırsatçı değildir' diyerek sektörü zam şampiyonu ilan eden TÜİK'e tepki gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Kasım ayında geçen yıla göre en yüksek artışın lokanta ve otellerde yaşandığına ilişkin açıklamasına tepki gecikmedi.

  • Reklam
'Turizmci fırsatçı değildir' diyerek sektörü zam şampiyonu ilan eden TÜİK'e tepki gösterdi
08 Aralık 2021 - 08:38
Reklam
TÜİK'in turizm sektörünü zam şampiyonu göstermesinin talihsiz bir açıklamaolduğunu belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, turizmcilerin haksız yere suçlandığını ve bunu kesinlikle kabul etmediklerini kaydetti.

TÜİK'in açıkladığı verilerle otelleri ve restoranları zam şampiyonu ilan ettiğini belirten ETİK Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, sektörün bunu hak etmediğini, TÜİK'in rakamlarının turizmcilerin çok para kazandığı, gelir ve kar elde ettiği gibi algı oluşturduğunu ancak gerçeği böyle olmadığını söyledi.


TÜİK'in açıklamasının toplumda, iç ve dış pazarda turizm sektörüne ve restoranlara ilişkin yanlış algıya yol açabileceğine dikkat çeken İşler yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''TÜİK'in açıklamalarının yeterli ve doğru olmadığını görüyoruz. TÜİK turizm sektörünü zam şampiyonu diye yaftalıyor. Zam şampiyonu değiliz. TÜİK'in sektörümüzü zam şampiyonu göstermesi talihsiz bir açıklamadır. Sektör bu yaftalamayı hiç hak etmiyor. Haksız yere suçlanıyoruz, bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. TÜİK, turizm sektörünün fahiş fiyatlarla hak etmediği büyük gelirler, karlar elde eden bir sektör gibi algılanmasına yol açıyor. TÜİK'in istatistikleri hayatın gerçeklerine uymuyor. Bu veriler yanlış, ret ediyoruz.''


Vatandaşın piyasada fiyatların nasıl arttığını gördüğünü belirten İşler turizmcilerin zammı kafasına göre yapmadığını, satın alınan ürünlerin fiyatlarının baz alınarak fiyat belirlendiğini söyledi. İşler ayrıca sektörün zam şampiyonu gibi yaftalanmasını kabul etmediklerini, turizmcilerin fırsatçı olmadığını söyledi.

Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıklayan TÜİK'e göre tüketici fiyatları aylık bazda yüzde 3,51, yurt içi üretici fiyatları yüzde 9,99 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 21,31, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 54,62 oldu. TÜİK, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana grupları yüzde 28,90 ile lokanta ve oteller, yüzde 27,11 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 25,14 ile ev eşyası olarak sıraladı.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum