Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler sokağa indi! 'Açlıktan ölüyoruz'

Turizm emekçileri, hükümetten destek alamadıkları gerekçesiyle yürüyüş düzenledi.

  • Reklam
Turizmciler sokağa indi! 'Açlıktan ölüyoruz'
06 Mart 2021 - 09:38
Reklam
Turizm emekçileri, koronavirüs salgınına yönelik alınan önlemler nedeniyle yaklaşık 9 aydır evlerine ekmek götüremedikleri ve hükümetten destek alamadıkları gerekçesiyle yürüyüş düzenledi.

Tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede çok sayıda iş alanında kapanmalar olurken, turizm sektörü salgın nedeniyle büyük zarar gördü.


Salgının ekonomik etkilerinin yoğun şekilde hissedildiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 2 bin turizm emekçisi, yaklaşık 9 aydır evine ekmek götüremediği ve hükümetten gerekli maddi desteği alamadıkları için turizm kenti Girne'de sokaklara döküldü.


Turizm Emekçileri Platformu, sektör çalışanlarının pandemi nedeniyle yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla Ramadan Cemil Meydanı’ndan sahile doğru yürüyüş düzenledi.


Ellerinde 'Yönetmek kapatmak değildir', 'Açlıktan ölüyoruz kapıları kontrollü açın' yazılı pankartlarla yürüyen turizm sektör çalışanlarına Girne esnafı da destek verdi.

Turizm sektörünün koronavirüs salgınına yönelik alınan tedbirler çerçevesinde açılmasını talep eden ve düzenlenen yürüyüşün ardından turizm emekçileri adına hazırlanan açıklamayı okuyan Platform Sözcüsü Fuat Neşe, ülke ekonomisinin lokomotifi olan turizm sektörünün 15 bin kişilik iş gücüyle 45 bin kişilik aile sorumluluğu taşıdığına vurgu yaptı ve 1 yıllık pandemi sürecinde sektör emekçilerinin açlığa mahkum edildiğini belirtti.


Neşe, 4 Aralık 2020’den bu yana ülkeye turist taşıyan uçak gelmemesine rağmen turizm sektörünün virüsün bulaşma kaynağı olarak gösterildiğini dile getirdi.

Türkiye ile de istişare içinde aşılanan Türk vatandaşlarının KKTC’yi ziyaret etmesine olanak tanınması ve İngiltere’de iki doz aşısını yaptıran binlerce vatandaşın ülkede tatil yapmalarının önünün açılmasını talep eden Neşe, turizm çalışanlarının bir an önce aşılama programına dahil edilerek ekonomik çarkların dönmesi önündeki engellerin kaldırılması için çağrıda bulundu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum