Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmcilerden aşı pasaportu açıklaması

Turizmin başkenti Antalya'da turizm sektör temsilcileri Avrupa Birliği'nin (AB) bazı ülkeleri tarafından gündeme getirilen aşı pasaportu uygulamasına mesafeli yaklaşıyor.

  • Reklam
Turizmcilerden aşı pasaportu açıklaması
30 Ocak 2021 - 14:42
Reklam
Koronavirüs salgınına karşı yapılan aşı ve alınacak önlemlerle bu yılı daha iyi geçirmeyi hedefleyen turizm sektörü, Avrupa'da bazı ülke liderleri tarafından dillendirilmeye başlanan seyahat eden kişiler için aşı olduğunu kanıtlayan belge bulundurma şartını tartışıyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in sınır ötesi seyahatlerde aşı pasaportunun zorunlu hale getirilmesi önerisiyle gündeme getirilen konu, AB Komisyonunda da tartışmaya açıldı.


Ancak Almanya'nın başını çektiği bazı AB ülkeleri, Kovid-19 aşısı olmak istemeyen ya da henüz aşıya ulaşamamış kişilerin haklarının kısıtlanacağı gerekçesiyle aşı pasaportuna sıcak bakmazken Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada uluslararası seyahatlerde aşı pasaportu şartı getirilmesinin tavsiye edilmediği bildirildi.

Aşı olanlara seyahat özgürlüğü tanınmasını içeren aşı pasaportu konusu, Türkiye'de de turizmciler tarafından yakından takip edilirken Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz yaptığı açıklamada, İspanya, Yunanistan, Malta ve Portekiz'in aşı pasaportuna sıcak baktığını ancak başta Almanya olmak üzere bazı ülkelerin ise buna temkinli yaklaştığını söyledi.

AB'den gelecek hafta içinde net bir açıklama beklendiğini aktaran ve aşı pasaportunun iyi ve kötü yanlarının bulunduğuna çeken ve aşı olmayanların seyahat özgürlüğünün kısıtlanabileceğine değinen Yavuz, altyapının çok iyi hazırlanması gerektiğine dikkat çeki.

Avrupa ülkelerinde aşılama çalışmalarının daha birkaç hafta önce başladığını ve yaz sezonuna kadar da tamamlanmasının beklenmediğini belirten Yavuz, seyahat kısıtlaması getirmenin aşı olmayanı cezalandırmak anlamına geleceğine dikkat çekerek uygulamanın bu şartlarda hayata geçirilmesinin ülkelerle vatandaşlarını karşı karşıya getireceğini vurguladı.

Aşı pasaportu ile sorunsuz seyahatin önünü açma fikrinin daha detaylı düşünülmesi gerektiğini söyleyen Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise aşılamanın daha yeni başladığını, milyonlarca insanın aynı anda aşılanmasının mümkün olamayacağını vurguladı. Seyahat özgürlüğünün insan hakları açısından önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Sili öneri ve görüşmelerin henüz çok yeni olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Alanya Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede aşının hem Türkiye'de uygulanması hem de turistlerin aşı olup gelmesinin turizmi olumlu yönde etkilemesinin yanında ayrımcılıkda yarabileceğine dikkat çekti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum