Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

'Turizmcilerin elleri iki yakanızda olacaktır' diyerek TGA'yı eleştirdi!

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda devam eden görüşmelerde Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi üzerine konuştu.

  • Reklam
'Turizmcilerin elleri iki yakanızda olacaktır' diyerek TGA'yı eleştirdi!
20 Kasım 2021 - 00:44
Reklam
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan Göbeklitepe’ye, TİKA faaliyetlerinden Ankara’nın turizm potansiyeline kadar pek çok konuda eleştiriler getiren İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Bakanlığın Türk dünyası konusunda daha aktif olması gerektiğini ifade eden Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iş yükünün Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sonrasında çok arttığını belirtti.

Başbakanlığa bağlı olan TİKA, Yurtdışı Türkler, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu gibi kurumların Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlanmasının ciddi bir iş yükü ve sorumluluk olduğunu, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli gelir kaynaklarından olan turizmin de bu bakanlık eliyle yönetildiğini kaydeden Oral şunları söyledi:


''Özellikle 2 yıldır her bütçe görüşmesinde vurguladığım bir hususu burada da vurgulamak istiyorum: Bu bakanlık kesinlikle bölünmelidir. Turizm Bakanlığı kurulmalıdır. 27. dönemde Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı’nın kuruluşunu bizler gerçekleştirdik. Özellikle Ajans’ın sayıştay denetimine tabi olmamasını eleştirdik. Baker Tilly – Güreli şirketinin hazırladığı bir bağımsız denetim raporu tarafımıza ulaştı. Bu şirket daha önce Varlık Fonu’nun da denetimini yapan şirkettir. Ben burada sormak istiyorum. Sayıştay’ın yapamayıp da Sayın Hüsnü Güreli’nin şirketinin yapabildiği denetim nedir?''


2020 yılında gerçekleşen 717 milyon liralık bütçenin 408 milyonunun genel bütçeden aktarıldığını, genel bütçeden aktarılan bu kısımın neden Sayıştay denetimine tabi olmadığını kaydeden Oral şöyle devam etti:


''Devletin verdiği parayı neden İngiltere merkezli bir şirketin Türkiye temsilciliğine denetletmekteyiz? Denetim için şirkete ne kadar ödeme yapılmıştır, öğrendiğimiz kadarıyla davet usulü yapılan ihaleye başka hangi şirketler davet edilmiştir kamuoyuna açıklanmalıdır. Ajans 242 milyon TL, TV reklamlarına para harcamıştır. Biz bu paranın hangi kanallara harcandığını bilmek istiyoruz. Ya da Türkiye merkezli kanalların yurt dışı yayın yapan kollarına para harcanmış mıdır öğrenmek istiyoruz? Turizm payında her bir emekçinin, her bir şirketin her bir işletmecinin alın teri ve emeği vardır. İşletmecinin karına bakılmadan alınan bu payın 1 kuruşu dahi boşa giderse turizmcinin elleri iki yakanızda olacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum