Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde kırmızı kategori endişesi!

Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilin risk durumunu gösteren haritada 68 ilin çok yüksek riskli iller kategorisinde kırmızı renge dönüşmesi, turizm sektöründe endişeyle karşılandı.

  • Reklam
Turizmde kırmızı kategori endişesi!
06 Nisan 2021 - 13:26
Reklam
Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan 81 ilin risk durumunu gösteren ve çok yüksek riskli, yüksek riskli, riskli ve az riskli kategorilerine ayırdığı haritada, 68 ilin rengi kırmızı oldu.

Şubat ayı ortasında turuncu renkle yüksek riskli iller arasındaki olan ve vaka sayıları sürekli artan turizmin başkenti Antalya'da bir önceki hafta 100 bin kişide 143.88 olan vaka sayısı, 27 Mart-2 Nisan arasında 190,44'e yükseldi.


Son günlerde artan vaka sayılarının sadece insanların hayatını tehdit etmediğini, aynı zamanda dünya gündeminde önemli haber olarak geçtiğine dikkat çeken Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz Türkiye'nin kırmızı haritasının hafızalara kazındığını belirterek bunca kapanmaya, tedbire, önleme rağmen salgının bir türlü önünün kesilemediğini kaydetti.


Sadece Türkiye için değil tüm dünyada kapanmalar ve tedbirlere rağmen salgının önünün kesilemediğine dikkat çeken Yavuz 1 yıl geçmesine ve olabilecek bütün önlemler neredeyse alınmasına rağmen dünyada henüz refaha ermiş bir ülke olmadığını ve önümüzdeki günlere dair tek teselli havaların düzelmesi ile salgının hız kesmesinin olacağını söyledi.


Nisan ayının ilk günleriyle birlikte insanların yüzünü güneşe döndüğü ve ilk fırsatta gidebileceği ilk tatilin hayalini kurduğunu belirten Yavuz şunları söyledi:

''Bunu çok iyi bilen ve durumun kontrolden çıkmasından endişe eden devletler bunun önüne set çekmek için birtakım çağrılar, o da yetmedi yaptırımları ardı ardına sıralıyor. Eldeki en büyük caydırıcı koz PCR testi ve karantina. Belirlenen kriterlere uymayan ülkelere gidenleri maddi ve manevi maliyeti olan bu iki şart ile sınırlıyorlar.''


Avrupa'nın Portekiz ve Mayorka'nın önünü açtığını, ilk etapta bu bölgelerin dolmasını hedeflediğini, ardından Yunanistan ve İtalya'nın geleceğini aktaran Yavuz şöyle devam etti:

''Bununla birlikte AB ülkelerinin başı çektiği aşı pasaportu dayatmasını aşmak zaten başlı başına zor bir konu iken, bir de vaka sayılarımızın yüksekliği Türkiye'yi devre dışı bırakmak için ilave bir neden olacaktır. Eğer haritanın rengi değişmezse bütün bu emekler boşa gidecek ve vaka sayıları nedeni ile Türkiye'yi mümkün olduğunca yaz sonuna itekleyecekler. Turizm ikinci bir kriz yılını kaldıramaz. Eğer bu yılın ikinci bir kabus yılı olmasını istemiyor ve turizmin nefes almasını önemsiyorsak üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Yoksa sadece sağlığımız değil, efsanevi turizmin yıkımı da kaçınılmaz.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum