Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde toparlanma umutları 2024'e kaldı!

Başta Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) olmak üzere bir çok kurum turizmde toparlanma sürecinin ne zaman başlayabileceğine ilişkin peş peşe araştırmalar yapıyor.

  • Reklam
Turizmde toparlanma umutları 2024'e kaldı!
08 Ocak 2021 - 12:29
Reklam
Mckinsey Global Institute, Oxford Economics ortak raporunda seyahat endüstrisinin pandemi zararının 3-8 trilyon dolar arasında değiştiği tahmin edilirken raporda turizm sektöründeki toparlanmaya ilişkinde görüşlere yer verildi.

Başta Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Mckinsey Global Institute, Oxford Economics tarafından yayınlanan raporlar İngiltere’de meydana gelen koronavirüs salgınının mutasyona uğraması gibi gelişmeler dikkate alınarak sürekli olarak güncellenirken seyahat endüstrisinde toparlanmanın dünya geneli ve tek tek ülkelerde farklı olacağı belirtilerek ülkelere göre toparlanma ile ilgili bir tablo çıkarıldı.


Turizm sektörü ile birlikte ilişkili olan sektörlerin de durumları göz önüne alınarak hazırlanan rapora göre toparlanma başlangıcının ülkelere göre dağılımında sektörün toparlanmasının 2024’e kadar uzayabileceği belirtiliyor.

İlişkili sektörler de dikkate alınarak yapılan hesaplamalara göre seyahat endüstrisinin koronavirüs salgınından dolayı uğradığı kaybın 3 ile 8 trilyon dolar arasında değiştiğinin belirtilildiği çalışmada sektörün COVID-19 öncesi duruma hangi ülkede ne zaman dönülebileceği, toparlanmanın ne zaman başlayabileceğine ilişkin öngörülerde bulunuluyor.

Çalışmada dikkat çekilen noktalardan birincisi, bundan önce yaşanan krizlerde toparlanma ve yeniden yükseliş Avrupa’dan başlarken koronavirüs salgını sonrası toparlanmanın bu kez her alanda olduğu gibi turizmde de başını Çin’in çektiği Asya’da başlayacağı olurken ikinci dikkat çekilen nokta toparlanmanın iç turizmden başlayacağı, ülkelerin buna göre program yapmaları gerektiği belirtiliyor.

Öte yandan yapılan bütün analiz ve öngörülerde başta havayolu taşımacılığı olmak üzere seyahat endüstrisinin 2019 yılı düzeyine 2023’ten önce gelemeyeceği belirtilirken günümüzde dünya turizminin lokomotifi konumunda olan Türkiye’nin de içinde olduğu Akdeniz bölgesinin önümüzdeki dönemde de en büyük pazar olmaya devam edeceğine işaret ediliyor.

Akdeniz ülkeleri içinde ise özellikle İspanya’daki toparlanmanın zaman alacağı belirtiliyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum