Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türk vatandaşları için Avrupa ülkeleri de dahil vizesiz rotalar

Türk vatandaşları için dünya genelinde vize şartı olmadan ziyaret edilebilecek pek çok rota bulunuyor.

  • Reklam
Türk vatandaşları için Avrupa ülkeleri de dahil vizesiz rotalar
06 Şubat 2021 - 15:03
Reklam
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa'da bir çok ülke dahil dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni verilere göre Türk vatandaşları farklı kıtalarda pek çok ülke ve yönetim bölgesine vize kuyruklarında beklemeden seyahat edebiliyor.


Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle bazı ülkeler geçici süreliğini sınırlarını kapatmış olsa da Türk vatandaşları için dünyanın pek çok ülkesine vizesiz seyahat imkanı bulunuyor. Avrupa'dan Uzak Asya'ya, Latin Amerika'dan Afrika'ya dünyanın farklı coğrafyalarına vizesiz, elektronik vize veya sadece kimlik belgesiyle gitmek mümkün.

İşte Türk vatandaşlarının dünyanın dört bir yanında, farklı kıtalarda üstelik de vize almak zorunda kalmadan seyahat edebileceği ülkelerin listesi:

Arnavutluk 
Yüzlerce yıl Osmanlı yönetiminde kalan ve o devrin pek çok tarihi eserini günümüze taşıyan Arnavutluk'ta Türk vatandaşları 90 gün vizesiz seyahat edebiliyor.
Rusya 
St. Petersburg'a online vize ile 8 gün vizesiz seyahat hakkı bulunurken yakın bir tarihte Rusya'nın geri kalan bölgelerinde de Türk vatandaşları online vize başvurusu sonrası alacağı belgeyle seyahat edebilecek.
Maldivler 
Yeryüzü cenneti olarak da anılan Maldivler'de Türk vatandaşlarının bir yıl içinde 30 gün boyunca vizesiz kalmaları mümkün.
Katar
Kapıda vize ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Katar'da kalabiliyorsunuz.
Antigua ve Barbadua
Türk vatandaşları Karayipler ülkesini bir yıl içinde 180 gün vizesiz ziyaret edebiliyor.
Kosova
Avrupa'nın en genç ülkesi Kosova'da 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz kalabilirsiniz. Ülkenin güneyinde bulunan Prizren kenti kendinizi Avrupa'nın ortasındayken bir Anadolu kentindeymişsiniz gibi hissedeceğiniz bir şehir. Üstelik Prizren, Priştine, Giilan gibi kentlerde Türkçe eğitim de bulunuyor.
Azerbaycan
Geçtiğimiz aylarda, uyguladığı vize uygulamasını kaldırması sonrasında Türk vatandaşları bir yıl içinde 90 gün boyunca Azerbaycan'da vizesiz kalabiliyor.
Andorra 
Türk vatandaşlarının Andorra'ya 90 gün vizesiz seyahat etmesi mümkün. Ancak havaalanı bulunmayan ülkeye geçiş Fransa veya İspanya'dan mümkün olduğu için Schengen vizesi almanız gerekiyor.
Arjantin 
Tangonun başkenti Arjantin'de 90 gün boyunca vizesiz kalmak mümkün.
Kuzey Makedonya 
Kuzey Makedonaya'da 180 günde 90 günü aşmamak kaydıyla Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etmesi mümkün. Ülkenin pek çok yerinde Osmanlı izlerine rastlayabilirsiniz.
Bahreyn
Kapıda vize ve online vize uygulamaları bulunuyor. Türk vatandaşları ülkdede 15 gün vizesiz kalabiliyor.

Bu ülkelerin yanında Türk vatandaşları Bahamalar ve Fas'ta 90 gün, Belarus ve Endonezya'da 30 gün vizesiz seyahat edebiliyorlar. Türk vatandaşları Bosna Hersek'te 180 gün içinde 90 gün vizesiz kalabilirken Birleşik Arap Emirlikleri'nde uygulanan online vize uygulaması ile 29 güne kadar vizesiz kalabiliyorsunuz. Bunun için belirlenen havayolu şirketlerine ait gidiş geliş biletinizin bulunması yeterli.

Brezilya ve Hong Kong'da 90 gün vizesiz seyahat edebilen Türk vatandaşları Filipinler'e 30 gün vizesiz seyahat edebiliyor. Kimlik kartınızla geçiş yapabileceğiniz Gürcistan'da herhangi bir süre kısıtlaması bulunmazken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kimlik kartınızla geçiş yapmanız mümkün.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum