Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'deki otelde karantina döneminde yeni uygulama! İki ülke muaf tutuldu

İçişleri Bakanlığı tarafından 28 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan genelge ile belirlenen 1 Temmuz 2021’den itibaren Türkiye’ye girişlerde uygulanacak yeni salgın tedbirlerinde değişiklik yapıldı.

  • Reklam
Türkiye'deki otelde karantina döneminde yeni uygulama! İki ülke muaf tutuldu
13 Ağustos 2021 - 20:49
Reklam
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, 28 Haziran 2021 tarihinde yayınlanan genelge yürürlükteyken yeni bir genelge yayınladı.

5 Ağustos 2021 tarihli ve Afganistan ve Pakistan’dan Gelenlere Yönelik Karantina Uygulamaları başlıklı genelgede değişikliğin gerekçesi şöyle açıklandı:


''1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde Afganistan veya Pakistan’dan ülkemize gelen kişilere yönelik 10 günlük zorunlu karantina uygulaması getirilmiş ve bu karantina süresinin valiliklerce belirlenen karantina otellerinde ücreti mukabilinde geçirilmesine karar verilmiştir. Gelinen aşama ile ilgili bakanlıklarla yapılan görüşmeler neticesinde, Afganistan veya Pakistan’dan havayolu ile ülkemize gelen bazı kişi gruplarına yönelik karantina uygulamasında, 5 Ağustos 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde aşağıdaki değişikliklerin yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.''


Yayınlanan genelge ile yapılan değişiklikler kapsamında Türkiye’de ikamet veya çalışma izni olan Afganistanlı veya Pakistanlılar ile Afganistan ve Pakistan’dan gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ücreti karşılığında otel karantinası uygulamasından muaf tutulmasına karar verilirken belirlenen grupta yer alan kişilerin havayolu ile seyahatlerinde Türkiye’de geçerli ikamet veya çalışma belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla ücreti ödenmiş otel rezervasyonu şartı aranmayacak.


Bu kişilerden ikamet adresleri ve ülkeye ilk giriş noktaları İstanbul veya Ankara dışında olanların ikametlerine gidişlerine sadece özel araçla müsaade edilecek. Yurt içi uçuş yapmalarına veya toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına izin verilmeyecek.

Genelge ile Türkiye’de yükseköğretime devam eden Afganistanlı veya Pakistanlı üniversite öğrencilerinin, ücreti karşılığında otel karantinasında değil, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda zorunlu karantina uygulamasına tabi tutulmasına karar verilirken uygulama 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün son verilerin göre Türkiye’de 52 bin 59 Afgan’ın ikamet izni var. Kısa dönem ikamet izni verilen Afgan sayısı ise 39 bin 700. 4 bin 519 Afgan ise öğrenci ikamet izni ile Türkiye’de bulunuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2019 yılına ait verilerine göre ise çalışma izni alan Afgan sayısı bin 446, Pakistanlı sayısı ise 369.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum