Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'deki turistler ülkelerine dönmek istemiyor

Turizm sektör paydaşları, koronavirüs nedeniyle, 2016'daki gibi bir kriz yaşamamak ve en az hasarla çıkmak adına önlemlerini almaya çalışıyor.

  • Reklam
Türkiye'deki turistler ülkelerine dönmek istemiyor
22 Mart 2020 - 10:03
Reklam

Turizm sektör paydaşları, koronavirüs nedeniyle 2016'daki gibi bir kriz yaşamamak ve en az hasarla çıkmak adına önlemlerini almaya çalışıyor.

 

 

2020 turizm sezonunun açılmasını bekleyen turizmciler, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte sezonun açılışını ertelemek zorunda kalırken, Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TTGA) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi, ALTİD Başkanı Burhan Sili, diğer ülkelerle kıyasladığında koronavirüs tehlikesinin Türkiye'de daha düşük düzeyde seyrettiğini belirterek, "Bunu sevindirici olarak söylemiyorum ama en azından önlemlerin alınmış olması bize avantaj sağladı" dedi.

 

Sınırların uçuşlara kapatılmasıyla birlikte kaynak pazarların neredeyse tamamının kapandığını anlatan Sili, şunları söyledi:

 

"Uçuşlar durduruldu, birçok ülkede girişler durduruldu. Ama halihazırda Rusya devam ediyor. Bu sabah itibarıyla Rusya'nın girişler ve vatandaşlarını geri çağırma anlamında duyuruları oldu. Tabi gelişler de azaldı. Biz geçen hafta bu konularla alakalı bir dizi toplantılar gerçekleştirdik. Toplantılar sonrasında kaynak pazarlarımızın kapanmış olanlarıyla alakalı dönmek isteyen misafirlerimizin Charter seferlerinin 20 Mart'a kadar devam ettiğini ve uçuşları daha sonra olsa dahi bu charterlarla dönebileceklerini ifade ettik. Tercih edip dönenler oldu. Tercih etmeyip Ben bu ülkede kalmak istiyorum. Tatilime devam etmek istiyorum yahut Burada daha da fazla kalmaya devam edeceğim anlamında talepler de var. Bunları da değerlendiriyoruz. Bizim misafirimiz olmaya ve servis almaya devam ediyorlar."

 

Burhan Sili, "Bizim olumlu tahminlerimiz koronavirüs krizinin Haziran ayından itibariyle toparlanacağı yönünde. Genel anlamıyla, hem insan sağlığı açısından hem de firmaların, uçak şirketlerinin, otellerin, turizmle veya diğer sektörlerle alakalı çok fazla hasar bırakmadan bu sorunun halledilebileceğini umut ediyoruz" diye konuştu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum