Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'den yurt dışına gidecek ve geliş yapacak yolcular için kurallar güncellendi

SHGM, Türkiye’den yurt dışına gidecek ve geliş yapacak yolcuların koronavirüs tedbirleri kapsamında uymaları gereken kurallar ve şartlarla ilgili Ülkelere Giriş Tablosu’nu güncelledi.

  • Reklam
Türkiye'den yurt dışına gidecek ve geliş yapacak yolcular için kurallar güncellendi
23 Nisan 2021 - 08:25
Reklam
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye'den yurt dışına giden ve gelen yolcular uyması gereken koronavirüs tedbirleri ile ilgili uyulması gereken şartları yayımladı.

SHGM tarafından yayınlanan Ülkelere Giriş Tablosu'nda Türkiye’ye uçuşların yeniden başlayacağı İngiltere ve Danimarka ile birlikte Hindistan, Rusya, Eritre ve Hong Kong’a ilişkin bilgiler güncellendi.


Koronavirüs önlemleri kapsamında daha önce askıya alınan İngiltere ve Danimarka uçuşlarının yeniden başlayacağının açıklanması sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türkiye’den İngiltere ve Danimarka’ya gidecek olan yolcuların 10 gün ev ya da otellerde karantina altına alınacağını açıkladı.


Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


''Türkiye’den İngiltere’ye giden 11 yaş ve üstü kişilerin uçuştan önceki 72 saat önce yapılmış negatif COVID-19 antijen, LAMP, nükleik asit veya PCR test sonucu ibrazı gerekmektedir. 2. ve 8. günlerde masrafları kişi tarafından karşılanmak üzere Covid-19 testi yapılmaktadır. Karantina (evde veya otelde) süresi 10 gündür. Danimarka’ya gidecek yolcular ise en fazla 24 saat önce yapılmış negatif PCR sonucu ibraz etmeleri gerekecek. Bu kişilerin ise varışta 10 günlük izolasyon süreci bulunuyor.''

Türkiye’den 30 Nisan’a kadar uçuşların durdurulduğu Hindistan’da son 10 gün içinde bulunan yolcuların Türkiye’ye varışlarında valiliklerce belirlenen yerlerde 14 gün karantinaya alınacak. 14. günde PCR testi negatif çıkanların karantinası sonlandırılacak.

15 Nisan’dan Haziran ayına kadar uçuşların askıya alındığı ve karşılıklı olarak haftada iki seferin yapılacağı Rusya’ya Türkiye’den gelen yolcuların ülkeye girişten önce en fazla 3 gün içerisinde yapılmış PCR testi sonucu istenecek. Rusya vatandaşları ise gerekli muayene ve testleri Rusya’ya dönüşlerini müteakip 3 gün içinde gerçekleştirebilecek ancak, yurt dışından dönen Rusların PCR testi sonuçlarını alana kadar ev ortamında izolasyona tabi olması zorunlu hale getiridli.

Karantina uygulaması 28 güne kadar uygulanabilecek

Çin dışından gelen tüm kişiler için zorunlu karantina süresi 21 güne çıkarılırken son 21 gün içinde ülkemizde bulunan ya da transit uçuş gerçekleştiren yolcuların Covid Testi yanı sıra 21 günlük otel rezervasyonu da ibraz etmeleri gerekmekte. Hong Kong’da belirli vakalarda 28 güne kadar karantina uygulanabilecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum