Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'nin ikinci jeoparkı Kapadokya'da oluşturulacak

Nevşehir Valiliği öncülüğünde Kapadokya bölgesinde turizmin geliştirilmesi ve yörede sürdürülebilir sosyo-ekonomik kültürel kalkınmanın amaçlandığı Kapadokya Jeopark çalışmaları sürüyor.

Türkiye'nin ikinci jeoparkı Kapadokya'da oluşturulacak
05 Mayıs 2021 - 01:22
Reklam
Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel bölgede oluşturulacak jeoparkın dünya çapında dikkat çekeceğine inandıklarını söyledi.

Türkiye'nin UNESCO etiketli ilk ve tek jeoparkı Kula Salihli UNESCO Global Jeoparkı'ndan bilimsel ve teknik destek alınarak geçen yıl çalışmalara başlanıldığını anlatan Vali Becel jeopark çalışmasının bölgenin marka değerini yükselteceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

''1985 yılında Göreme Milli Parkı, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmıştı. Onun dışında bölgede uluslararası tescilli bir alan yok. Jeoparkla bölgemizin büyük kısmının uluslararası tescilini sağlamayı hedefliyoruz. Jeolojik oluşumlar buna müsait. Çalışmayı ayrıca Nevşehir'de açılacak, jeopark müzesiyle taçlandırmak istiyoruz. UNESCO'ya mektubumuz gönderdik. Veriler ve dosyalarımız hazırlanıyor. Uzun ve meşakkatli bir süreç yürütülüyor. Eylül ayında da dosyalar UNESCO'ya gönderilecek.''

Jeopark oluşturulmasının bölge turizmi açısından önemli bir girişim olduğunu dile getiren TÜRSAB Kapadokya BTK Üyesi İsmail Sucu gelişen turizmle bölgedeki konaklama süresinin uzayacağını, bölgeye ekonomik seviyesi daha yüksek turistlerin gelmesine imkan sağlayacağını belirtti.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum