• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'nin turizmdeki kişi başı gecelik gelir rekorunu Bakan Ersoy paylaştı

Antalya’nın Aksu ilçesindeki Banu Ufuk Cömertoğlu İlkokulu'ndaki Antalya'nın Kültürel Miras Koruyucuları Projesi Etkinliği’ne katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Türkiye'nin turizmdeki kişi başı gecelik gelir rekorunu Bakan Ersoy paylaştı
13 Eylül 2022 - 06:04
Reklam
Sezon başında 42 milyon turist, 35 milyar dolar hedefini 47 milyon turist 37 milyar dolar gelir olarak revize ettiklerini hatırlatan Bakan Ersoy, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yoğun tanıtım kampanyaları ile hedefte bir gerileme olmayacağını ve üstüne katarak ilerleneceğini söyledi.

Karadeniz’deki krizden en çok etkilenme ihtimali olan bölgenin Antalya olduğunu ancak yapılan Pazar çeşitlemesi ve dünya genelindeki yoğun tanıtımların olumlu sonuç verdiğine işaret eden Bakan Ersoy ileriye dönük rezervasyonların oldukça iyi durumda olduğunu belirtti. Geçen yılın çok çok üstünde bir turist sayısıyla Antalya'nın bu seneyi kapatacağını kaydeden Bakan Ersoy şöyle devam etti:


''Geçen sene Antalya 9 milyon turist almıştı. Bu sene 12 hatta 13 milyonlara yılsonu itibariyle erişeceğini düşünüyorum. Hem sezon uzadığını görüyoruz normalde Ekim sonunda sezon artık yavaşlamaya başlar ama Kasım sonuna kadar sezon devam edecek gibi gözüküyor. İyi bir kış geçireceğimizi de ümit ediyoruz. İnşallah bundan sonra Türkiye turizmi rekorlar kırarak ileriye doğru hedeflerini yakalamaya devam edecek.''


Türkiye’nin kişi başı gelirde de bu yıl rekor kıracağı yönünde beklentisi olduğunu belirten Bakan Ersoy sadece turist sayısı değil, kişi başı gecelik gelirin de çok ciddi şekilde artıyor olmasının asıl hedeflerin başında geldiğini kaydederek şöyle devam etti:


''İnşallah bu sene 83-84 dolar kişi başı gecelik gelirle de bir rekor kırmış olacağız. Türkiye geçmişteki rekorunu egale etmiş olacak ve bundan sonra hep artarak üstüne koyarak rakamlarını yükseltmeye devam edecek. 62 dolarlara kadar gerilemişti ama bu yapılan tanıtım çalışmaları ve nitelikli turiste olan konsantrasyon sonuçlarını verdi. Yüzde 35'lik bir artışla 83-84 dolar bandını yılsonunda yakalayacağını görüyoruz ama önümüzdeki sene bıraktığımız daha da yukarılara gidip taşıma hedefliyoruz. Önümüzdeki sene bu hedefimiz 93 dolar. Her yıl bunu arttırarak devam edeceğiz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum