• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'ye gelecek Rus turistlere ölümcül tehlike uyarısı yapıldı!

Türkiye'ye tatil planı yapan Rus turistler tatil beldelerindeki potansiyel ölümcül tehlike konusunda uyarıldı.

  • Reklam
Türkiye'ye gelecek Rus turistlere ölümcül tehlike uyarısı yapıldı!
13 Mart 2023 - 15:33
Reklam
Reklam
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından Rusya'da turistler Türkiye’nin tatil beldelerinde çok çekici görünen ve kelimenin tam anlamıyla kadınları ve çocukları kendine çeken ölümcül tehlike konusunda uyarıldı.

Rus basını çoğu otelleri süsleyen ve turistlerin önünde fotoğraf çektirmeyi sevdiği beyaz veya pembe çiçeklere sahip zakkum bitkisinin zehirli maddeler içerdiğine vurgu yaparken bitkinin tüm kısımlarının süt beyazı çok zehirli özsuyu içerdiği, bu sıvının toksik bir kardiyak glikozit olan oleandrin içerdiği açıklandı. Rus basınına konuşan uzmanlar, zakkum bitkisinde yer alan sıvının birincil derecede toksik içerdiğine değinirken, zakkum suyunun yutulması durumunda şiddetli kolik, kusma ve ishale yol açtığının altını çizdi.


Bu bitkinin aynı zamanda kalp ve merkezi sinir sisteminin işleyişinde ciddi sorunlara yol açtığını da kaydeden uzmanlar zakkumun içerdiği kardiyak glikozitlerin kalp durmasına bile neden olabileceğini ifade ederken, zakkum suyunun göze temasının körlüğe neden olabileceği aktarıldı. Çiçeğin kokusunun bile baş ağrısına neden olabileceğini vurgulayan uzmanlara göre zakkum çiçeğinin yaprağı bile tehlike arz ediyor.


Uzmanlar bu nedenle Türkiye’deki Rus turistlerin zakkum bitkilerine karşı dikkatli olması konusunda uyarırken, çocukların yanlışlıkla zakkum yaprakları veya çiçeklerini yemesi ve yutması durumunda sağlığının risk altınca olabileceğine vurgu yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum