Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'yi sarı gruba alan ülke sınırlarını yabancı turistlere açtı

Ülkede hükümet tarafından alınan kararla yabancı turistlere koronavirüs salgını nedeniyle kapatılan sınır kapıları yaklaşık 2 yıl sonra yeniden açıldı.

  • Reklam
Türkiye'yi sarı gruba alan ülke sınırlarını yabancı turistlere açtı
10 Haziran 2022 - 05:17
Reklam
Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında iki yıldan fazla süredir yabancı turistlere karşı uyguladığı sınır önlemlerini kaldırdığını duyuran Japonya'da hükümetin kararı doğrultusunda Japonya Turizm Ajansı (JTA) yeni dönem turist kabul yönergesini duyurdu.

Yönerge kapsamında yeni dönemde ülkeler pozitif vaka seyrine göre 3 bölümde kategorize edilecek. Buna göre çıkış ülkeleri düşük riskli kabul edilen mavi renk grubunda olduğu sürece yolcularda karantina ve girişte Covid-19 test şartı aranmayacak. Bu grupta halihazırda ABD, İngiltere, Çin, Güney Kore dahil 98 ülke bölge yer alıyor.


Aralarında Türkiye'nin de olduğu Sarı renk grubu çıkışlı yolcularda ise koronavirüse karşı 3 doz aşı şartı aranacak ve aşılarını vurulanlar karantina ve testten muaf olacak. Aşılandığını belgeleyemeyenler ile yüksek riskli kabul edilen kırmızı grup ülkeleri çıkışlı yolcular karantinaya ve Covid-19 testine tabi tutulacak. Bununla birlikte hüküğmet tarafından yayınlanan yönerge kapsamında belirli turistik noktaları paket turlar halinde ziyaret edebilecek gruplar arasında vaka saptanması halinde, yerel idarelerin salgına müdahale kapasiteleri ölçülecek. Yabancı turistlerden, seyahatleri boyunca maske takmaları ve özel sağlık sigortası yaptırmaları talep edilecek.


2019'da 32 milyon yabancı turistin ziyaret etttiği Japonya'da JTA, Covid-19 salgınının yol açtığı sosyo-ekonomik şartlar sonrası 2021'de 245 bin 900 yabancı turistin ülkeye geldiğini duyurmuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum