• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizmciler isyan etti! Yetkililer hayal satıyor batıyoruz, ipin ucu kaçtı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve iktidar kanalları, turizm sezonunun bu yıl canlı geçeceğini iddia etseler de sektör temsilcileri tarafından yapılan açıklamalar durumun pek de öyle olmadığını ortaya koyuyor.

  • Reklam
Turizmciler isyan etti! Yetkililer hayal satıyor batıyoruz, ipin ucu kaçtı
28 Nisan 2022 - 04:00
Reklam
Reklam
Ülkede yaşanan yüksek enflasyon ve ekonomik yıkım nedeniyle yerliden çok yabancı turist için beklentiler vardı ancak savaş bu beklentileri de alt üst ederken iktidarın söyleminde ise artan döviz kurlarını turizmden gelen sıcak para ile tutmak vardı.

Ancak Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan iki ülkeden Ukrayna savaşın yıkımını yaşarken BM Dünya Turizm Örgütü, Ukrayna’daki çatışmanın küresel turizmin canlanması üzerinde olumsuz etkileri olacağını ve turizm gelirlerinde 14 milyar dolara varan kayıplara ve seyahat fiyatlarında artışa neden olabileceğini tahmin ederken, Türkiye'de yetkililer ise halen pembe bir tablo çizmeye devam ediyorlar.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan Şubat ayı verilerine göre yılın ilk iki ayında ülkeyi 2 milyon 823 bin turist ziyaret etmiş durumda ve bu rakam henüz salgına dair kapanma kararlarının alınmadığı 2020’nin aynı dönemine göre bile yüzde 20 daha az durumda. Bununla birlikte Türkiye'de yaşanan ekonomik yıkım nedeniyle de yerli turistlerin ilk vazgeçtiği harcama ise tatil harcaması oldu.


Tüm bunlara rağmen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin turizmle ilgili beklentilerinin çok iyi olduğunu belirterek ''Turizmde 45 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefimizi geçeceğimize inanıyorum. Şu anda İstanbul’da otellerde mayıs ayı doluluk oranı yüzde 92. Nisanda yüzde 68 civarında gidiyor şu anda. Yani önümüzdeki ay İstanbul’da otellerde yer bulunamayacak. Araplar da gelmeye başladı. Suudiler de gelmeye başlar.'' ifadelerini kullanarak yaptığı açıklama sonrası Bodrum Profesyonel Otel Yöneticiler Derneği Başkanı (BOYD) Serdar Karcılıoğlu Turizm Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada Bakan Nebati’nin ifadelerinin büyük ölçüde hayal olduğunu belirterek şunları söyledi:


''Bakan’ın ifadeleri matematiksel olarak mümkün değil. İstanbul’daki doluluğu Türkiye’ye genelleme doğru değil. Çünkü İstanbul’un yatak sayısı Türkiye’nin yatak sayısının yüzde 10’unu karşılıyor. İstanbul ve Anadolu otellerinde yaklaşık 3,4 olan ortalama kalış süresi açısında da 10,4 olan resort bölgelere göre Türkiye’ye endeksleyemeyiz. Geçen senelere göre bayram öncesi hareketlilik bu yıl az. Bu süreçte otelcilerin büyük borç yükü altında olmalarından kaynaklanan ve artık kredi kullanamayacak duruma gelmelerinden dolayı bir baskı var. Otelcilerin 8 milyar dolar borcu var. Borcunu ödemek için otelciler, bayram sürecinde maliyetini kurtarmayacak fiyatlarda oda satıyorlar. Otelciler maliyetlerinin altında satışlarla çıkıyorlar. 200 TL’ye her şey dahil satan otel var. Bu bir hareketlilik getiriyor ama o bile yetmiyor.''

Maliyetlerine geçen yılın fiyatları üstüne yüzde 100 koymadan kendilerini kurtaramayacaklarının farkında olan bir grup olduğunu ancak burada da dolulukların yüzde 35’lerde gözüktüğünü belirten Karcılıoğlu şöyle devam etti:

''Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle otelcilerin belli bölümü açılışlarını erteledi. Ne yazık ki düzen bozuldu. Yani ipin ucu kaçtı. Bu önümüzdeki süreç için büyük felaket. Bu konuda acil çalışma yapılması lazım. Yetkililer hayal satmaya devam ettikleri sürece biz daha da batıyoruz. Bazı turizm temsilcileri, Bodrum’da 10 bin avroya oda satıldığını söylüyor. Bu büyük bir yanlış. Bu fiyatlara oda değil rezidans ve paket satıyorlar. Paketin içinde son model arabasından tut özel görevlisine kadar her şey var. Bu yanlış aktarım sonrası Ankara’nın iştahı kabarıyor. Bu yanlış algının yapılması büyük tehlike.''

Bayram öncesi söylendiği gibi bir hareketlilik olmadığını ülkede yaşanan ekonomik krizin doğal olarak her sektörü etkilediğini vurgulayan BOYD Başkanı Karcılıoğlu insanların ilk tatillerinden kısmak zorunda kaldıklarını belireterek şunları kaydetti:

''Otelcilerin birçoğu borç batağında olmasına rağmen maliyetin altına fiyatlar biçiyor. Buna rağmen rezervasyon yapılmıyor. Şu anda benim otelimde bayram için yüzde 20 doluluk oluştu. Diğer otellerde de durum pek farksız değil. Geçen sene bayram sezonuna göre yüzde 50 kayıp var. Bu yüzden bayram sonrası için de fiyat vermekte zorlanıyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum