Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

TÜROB Başkanı Eresin: ''ABD pazarında 1 milyon kişiye ulaşılması mümkün''

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Türkiye'ye seyahat tavsiyesini güncellemesi turizmcileri mutlu etti.

TÜROB Başkanı Eresin: ''ABD pazarında 1 milyon kişiye ulaşılması mümkün''
07 Eylül 2019 - 10:56
Reklam

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD), Türkiye'ye seyahat tavsiyesini güncellemesi turizmcileri mutlu etti.

 

Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını yumuşatmasının, ABD ile turizm ilişkilerine olumlu yansımasını beklediklerini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, 2-3 yıl içinde ABD pazarında 1 milyon kişiye ulaşılmasının mümkün olduğunu dile getirdi.

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından vatandaşları için düzenli olarak yayınlanan seyahat uyarılarında, Türkiye’ye yönelik uyarıyı yumuşatması turizmciler arasında memnuniyetle karşılanırken Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin konuyla ilgili değerlendirmesinde, bu kararın ABD ile turizm ilişkilerimize olumlu yansımasını beklediklerini söyledi. 2015 yılında ABD'den gelen turist sayısının 798 bin kişiye ulaşarak rekor kırdığını hatırlatan Eresin, “2016 yılından itibaren gerileme başladı. 2016 yılında 459 bin, 2017 yılında 329 bin, 2018 yılında 448 bin ABD’li turist ülkemizi ziyaret etti. Bu yıl Ocak-Temmuz döneminde de bu pazarda yüzde 33 gibi önemli bir oranda yükseliş kaydedildi ve 331 bin ABD’li turist geldi” dedi.

 

Kültür ve kongre turizmine olumlu yansıyacak

2020 yılından itibaren bu pazarda yeniden eski seviyenin yakalanabileceğini, 2-3 yıl içinde 1 milyon barajının aşılmasının da mümkün olduğunu dile getiren TÜROB Başkanı Eresin,  ABD’li turistlerin harcama düzeyinin yüksek olduğuna, genellikle kültür ve kongre turizmi için geldiklerine dikkat çekti. Eresin, “Özellikle ülkemizde düzenlenen uluslararası kongre, toplantı gibi etkinliklere ABD’lilerin katılımında sıkıntı yaşıyoruz. Bu karar ile bu sıkıntının aşılmasında önemli bir adımın atılmış olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Seyahat uyarısı Avrupa ile aynı seviye

ABD Dışişleri Bakanlığı önceki gün Türkiye'ye seyahat tavsiyesini güncellemiş, yayınlanan uyarıda Türkiye'nin kategorisi 3'ten 2'ye düşürülmüştü. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da, Türkiye'ye yönelik seyahat tavsiyesinin güncellendiği belirtilerek, Türkiye'ye yönelik seyahat tavsiyesinin Almanya, Fransa, İngiltere gibi birçok Avrupa ülkesi gibi 2'inci seviyede olduğu belirtildi. Yani bu durum Türkiye’yi, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi önemli Avrupa ülkeleri ile aynı kategoriye soktu. ABD'nin 4 farklı seviyede tanımladığı seyahat tavsiyelerinden, en riskli seviye 4, en risksiz seviyenin ise 1 olduğu belirtiliyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum