Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜROB Başkanı Eresin'den bayram tatili otel rezervasyonları ile ilgili açıklama

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin moralleri bozsa da her şeye rağmen yıl geneline ilişkin iyimser beklentilerinin devam ettiğini söyledi.

  • Reklam
TÜROB Başkanı Eresin'den bayram tatili otel rezervasyonları ile ilgili açıklama
17 Nisan 2022 - 18:36
Reklam
Bu yıla yönelik olarak katıldıkları fuarlardan çok olumlu tepki ve talepler aldıklarını Türkiye'nin, yabancı turizmciler ve dolayısıyla tatilciler için ne kadar önemli olduğunu gördüklerini belirten TÜROB Başkanı Eresin olumlu sonuçları yılın ikinci yarısından itibaren almayı umut ettiklerini söyledi.

Amerika ve Avrupa pazarlarında olumlu işaretler olduğunu, İspanya ve Latin Amerika'dan turist girişlerinin geçmiş yıllarda olduğu gibi fark edilir şekilde artmasını beklediklerini söyleyen Eresin İran pazarının çok iyi gittiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Bu yıl İran'dan 2 milyona yakın turist bekliyoruz. İran pazarı, Nevruz bayramıyla birlikte hızlandı ve bu hızlanmanın devamını bekliyoruz. Orta Doğu pazarında mevcut canlılık devam ediyor. Rusya ve Ukrayna turizm pazarlarındaki kaybımızın diğer pazarlar ile kapanması ihtimali devam ediyor. Diğer pazarlardaki yılın ilk aylarında gelen işaretler bu beklentimizi doğrular nitelikte. İstanbul, Antalya, Muğla, Kapadokya ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin tüm destinasyonları taleplerde öne çıkıyor. Turizm sektöründe bugün itibarıyla beklentimiz, yılın ikinci yarısıyla birlikte tekrar işlerin açılmaya başlayacağı ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönündedir. Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilimin olası risklerine karşın bu sezon salgın öncesi rakamlara ulaşma konusunda umutluyuz. Şehir otellerinde yılın ikinci yarısında daha güçlü bir tablo bekliyoruz.''


2022'nin ikinci yarısından itibaren yıl bazında olmasa da aylık bazda 2019'un verilerini yakalama ihtimallerinin yüksek olduğunu belirten, 34,5 milyar dolarlık turizm geliri beklentisine de ulaşılabileceğini kaydeden Eresin, salgın sürecinde seyahat edemeyen özellikle ABD, Avrupa gibi gelişmiş ülke vatandaşlarının harcayamadıkları tasarruflarının varlığının tatil ve seyahat iştahını hızla artırdığını vurgulayarak şöyle devam etti:


''Biz artık salgın sürecini kapattık, çok daha yoğun bir sezona hazırlanıyoruz. Türkiye'ye olan talebi de görüyoruz. Ama tabii her şey bizim beklediğimiz gibi gerçekleşirse demek zorunda hissediyoruz kendimizi. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki 2021'den çok daha iyi bir yıl olacaktır. Şehirlerde pek yerli turist trafiği beklemiyoruz. Ancak şehir otelleri özellikle Orta Doğu kökenli turistler başta olmak üzere İran, İsrail, Irak, az da olsa Avrupalı ve Latin Amerikalı turist açısından yoğun olacak.''

İstanbul, Trabzon, Yalova, Sapanca, Bursa gibi yerlerde şehir otellerinin yabancı turist açısından Ramazan Bayramı döneminde dolu göründüğünü belirten TÜROB Başkanı Eresin kıyılarda da hem yabancı hem yerli turist açısından yüksek bir turizm hareketi beklediklerini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum