Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bayram tatilinde otelde kalmak yürek ister! İşte otelde bayramın faturası

Ramazan Bayramı’na artık sayılı günler kalırken tatilin kaç gün olacağı netleşmedi. Bayramın birinci günü 2 Mayıs pazartesi günü olurken, Bayram tatilinin 9 gün olması için hafta sonu ile birleşmesi gerekecek.

  • Reklam
Bayram tatilinde otelde kalmak yürek ister! İşte otelde bayramın faturası
17 Nisan 2022 - 06:58
Reklam
Şimdilik resmi bir açıklama gelmediğinden Ramazan Bayramı tatilinin 3 gün olması beklenirken ve tatil süresi netleşmese de turizmciler bir nevi sezonun açılışı olacak bayram dönemi için hazırlıklarını tamamladı.

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali özellikle Akdeniz bölgesindeki otellerde moralleri bozsa da umutlarını yerli turiste bağlayan ve 2022’de umutlu olan turizmciler yabancı turist sayısı bakımından 2021 rakamlarını geride bırakmayı hedeflese de, yerli turist piyasada oluşan fiyatlardan dertli.


Döviz kurlarının geçen yıla göre bir hayli yüksek olması nedeniyle yerli turist geçen yıla göre tatile daha fazla bütçe ayrımak zorunda kalacak. Oteller yabancı turiste dövizle fiyat verdiği için aynı fiyat yerli turist için de uygulansa da geçen yıla göre tatil fiyatlarının yüzde 100’e yakın artması anlamına geliyor. Bayramı otelde geçirmek isteyenler için bütçe otelin hizmetlerine ve konumuna göre değişse de 2 kişi iyi bir otelde tatil yapmak istiyorsanız, 4 gece için ayırmanız gereken bütçe 15-25 bin TL arasında değişiyor. İşte 30 Mayıs giriş, 4 Nisan çıkış 2 kişilik otelde yapılacak olan tatilin faturası.


Turizmin başkenti Antalya Kemer’de oda-kahvaltı veya sadece oda için söz konusu tarihlerde tatil yapmak için gözden çıkarılması gereken rakam 800 TL’den başlarken 5 yıldızlı ultra lüks ve her şey dahil otellerde fiyatlar ise 30 bin TL seviyelerine kadar çıkıyor. Kemer’de 1 gün daha fazla kalayım derseniz ise fiyatlar bir anda 65 bin TL seviyelerini aşabiliyor. Bölgede her şey dahil ortalama standartlarda hizmet veren otellerin fiyatları ise 6 bin 500 TL’den başlıyor 15 bin TL’ye kadar çıkıyor.


Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Bodrum ilçesinde sadece oda ya da oda-kahvaltı olarak hizmet veren otellerde belirtilen tarihlerde başlangıç fiyatları 1200 TL seviyelerinden başlarken her şey dahil ultra lüks otellerde 4 gecelik konaklamanın bedeli 100 bin TL’yi aşıyor. Her şey dahil hizmet veren lüks otellerde ise fiyatlar 25 bin TL ile 50 bin TL arasında. Bodrum’da oda-kahvaltı olarak hizmet veren lüks otellerin fiyatları 10 bin TL’den başlarken, 25 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Fiyatların Bodrum'a göre daha uygun olduğu Muğla’nın diğer bir gözde tatil adresi Marmaris’te ise oda-kahvaltı hizmet veren otellerinden birinde tatil yapmanın bedeli 30 bin TL’yi aşıyor. Marmaris’te yarım pansiyon hizmet veren otellerde fiyatlar 6 bin 500 TL’den başlıyor, 25 bin TL’ye kadar çıkıyor. En uygun otelin 1000 TL’lik fiyatlarla tatilcileri beklediği Marmaris’te normal standartlarda tatil yapmak için de ortalama 5 bin TL ile 7 bin 500 TL arasında bir ödemeyi gözden çıkarmak gerekiyor. Muğla Dalaman ve Sarıgerme deki fiyatlar da 700 TL’den başlıyor, 18 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Ramazan Bayramı'nda her şey dahil bir otelde tatil yapmanın bedelinin yaklaşık 3 bin TL’den başladığı Alanya'da fiyatlar otelin konumu ve sunduğu hizmetlere göre farklılık gösterirken 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmak isterseniz 4 gece konaklama için 13 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Alanya’da sadece oda ya da oda-kahvaltı tatil yapmak için ayrılması gereken bütçe ise günlük 900 TL seviyelerinden başlıyor.

Otellerin bazılarının minimum 5 gece konaklama yapılmasını şart koştuğu Belek'te en pahalı otelin 5 gecelik konaklama fiyatı 200 bin TL’yi aşarken aynı tarihler arasında 4 gecelik konaklama imkanı veren oteller arasında en yüksek fiyat ise yaklaşık 25 bin TL. 4 gecelik konaklama üzerinde değerlendirildiğinde her şey dahil bir otelde en düşük ücret yaklaşık 3 bin 500 TL. Her şey dahil dışında oda-kahvaltı ya da sadece oda olarak hizmet veren otellerin başlangıç fiyatı da 1000 TL civarında. Bölgede her şey dahil olarak hizmet veren bilinen markaların ortalama fiyatları ise 13 bin TL ile 20 bin TL arasında değişiyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum