• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜROB Başkanı Eresin: ''Erken rezervasyonda beklenen talep oluşmadı''

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin 2020 yılındaki gelişmeler ve 2021 yılı öngörülerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

  • Reklam
TÜROB Başkanı Eresin: ''Erken rezervasyonda beklenen talep oluşmadı''
19 Aralık 2020 - 10:37
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın yaklaşık 7 aydır başarıyla uygulandığını ve 2 binden fazla tesisin sertifika aldığını dile getiren TÜROB Başkanı Eresin, Güvenli Turizm Sertifikası programının dünyadaki hijyen sertifikası programları arasında en iddialılardan biri olduğuna işaret etti.

Kendilerine ulaşan veri ve bilgilerin erken rezervasyon konusunda henüz beklendiği gibi fark edilecek düzeyde bir talep oluşmadığı yönünde olduğunu belirten TÜROB Başkanı eresin önümüzdeki yıl için rezervasyon taleplerinin seyahatten kısa bir süre önce gerçekleşmesini beklediklerini, ancak aşı çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde talep artışına paralel olarak rezervasyon yapma sürelerinin de uzamasının ihtimaller dahilinde bulunduğunu söyledi.


Covid-19 aşısının gündeme gelmesiyle pozitif bir havanın esmeye başladığını ifade eden Eresin, “Turizm sektöründe bugün itibarıyla beklentimiz, yılın ikinci yarısından sonra yavaş yavaş tekrar işlerin açılmaya başlayacağı ve sektörde yukarı doğru gidecek grafiklerin oluşacağı yönünde. Kamu-özel sektör iş birliği ile atılacak adımlar sonrasında turizm sektörünün hedeflerine ulaşarak ülke ekonomisi, istihdamı ve kalkınmasına en güçlü desteği verecek sektör olacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sektör olarak tüm umut ve beklentilerinin pandemiyi geride bırakarak 2021’in ikinci yarısından sonra yeniden ekonominin lokomotif sektörü haline gelebilmek olduğunu aktaran TÜROB Başkanı Eresin şunları kaydetti:

“Bugünlerde sektör açısından sürekli negatif konuşuyoruz ama 2021 sonrası yıllar için sektöre yönelik umut doluyuz. 2021’den sonra Türkiye için de dünya için de turizm sektörünün çok büyük bir ivme ile yukarı çıkacağını umuyoruz. Herkes pandemi sürecinden çok sıkılmış durumda. İnsanlar bir an önce seyahate çıkmak istiyorlar ve bunun için şimdiden planlar yapıyorlar. Arama motorlarının raporlarına göre başta İstanbul ve Türkiye bugünlerde çok fazla gündemde. Dolayısıyla haziran, temmuz sonrası toparlanmaya başlayacak turizm sektörünün en azından önümüzdeki 2-3 yıl gerçekten parlayan bir sektör olacağına inanıyoruz.”

TÜROB Başkanı Eresin ayrıca sektör olarak pandemi sonrasında güçlü bir toparlanma ile tüm kayıplarını telafi edeceklerini umduklarını kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum