Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler: ''Sektörün yüzü gülüyor, kötü günler geride kaldı''

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizmde, aşılanma çalışmalarıyla birlikte umutlar da arttı.

  • Reklam
TÜROFED Başkan Yardımcısı İşler: ''Sektörün yüzü gülüyor, kötü günler geride kaldı''
16 Mart 2021 - 13:01
Reklam
Havaların ısınması ve aşılanma çalışmalarının artmasıyla rezervasyonların daha da hareketlenmesi öngörülüyor.

2020 turizm sezonunda Güvenli Turizm Sertifikası ile başarılı bir sınav veren turizm sektöründe, Rusya'nın ardından Avrupa pazarından da olumlu sinyaller gelmeye başladı.


Erken rezervasyonda Alman turistlerin ilk tercihleri arasında Türkiye başı çekerken, İngiltere pazarı da ivme kazanmaya başladı.


Turist sayında beklenenin yakalanamadığını ancak salgına rağmen 2020'nin iyi geçtiğini söyleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler zamanında atılan adımlar ve desteklemelerle koronavirüs sürecinde sektörün ayakta kaldığını ifade etti.

Türkiye'nin, salgın sürecini İspanya ve Yunanistan'a göre çok iyi yönettiğine işaret eden, bunun avantajının bu yılda devam edeceğini vurgulayan İşler İspanya'daki bir turizm ve seyahat dergisinde yayınlanan raporda, Alman pazarında yapılan seyahat rezervasyonlarının liderinin yaklaşık yüzde 24'lük payla Türkiye olduğunu belirterek şunları söyledi:

''Türkiye'ye karşı ciddi bir talep var. Bunun en büyük nedeni koronavirüs sürecini iyi yönetmemiz ve Güvenli Turizm Sertifikası. Yeni sezon için Avrupa'dan gelen erken rezervasyonlar, salgın nedeniyle 2020'de beklediğini bulamayan turizm sektörünün yüzünü güldürdü. Aşılanmayla insanlara güven geldi ve virüsle nasıl savaşılacağı artık daha iyi anlaşıldı. Bu yıl daha fazla turistin geleceği aşikar.''

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Turizmi Geliştirme Ajansı'nın yoğun çaba sarf ettiğini aktaran İşler, şunları kaydetti:

''Avrupa'daki birçok ülkede insanlar evine kapalı kaldı. Artık seyahat etmek, tatile gitmek ve güneş görmek istiyorlar. Aşının da vermiş olduğu güvenle insanlar tatil yapmaya hevesli. Rusya, Türkiye'ye uçuşlar konusunda bir yasak getirmediğini açıkladı. Mayıs ayının ortasında da İngiltere pazarında ciddi bir yükseliş bekliyoruz. Ondan sonra da Avrupa'daki talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle Avrupa'dan gelen rezervasyonlarda çok ciddi artışlar var.''

Yıl sonunda 30 milyon turisti yakalamak istediklerini belirten, gün geçtikçe gelen olumlu haberlerle sektörün yüzünün güldüğünü söyleyen İşler bu sezonun 2020'den çok daha güzel geçeceğini ve kötü günlerin geride kaldığını düşündüklerini kaydetti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum