Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''2021 yılı için iç turizm seferberliği ilan edilmeli''

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmin virüsten en ağır şekilde zarar gören sektör olduğunu, bunun için de diğer sektörlerden farklı çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''2021 yılı için iç turizm seferberliği ilan edilmeli''
25 Kasım 2020 - 06:00
Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya yaptığı açıklamada koronavirüs salgınıyla birlikte uluslararası seyahatlerin askıya alınması ve birçok ülkenin sınırlarını kapatması neticesinde 2020 yılında uluslararası seyahat sayısının 2020yılının ilk 8 aylık döneminde yüzde 70 oranında gerilediğini, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, 8 aylık dönemde uluslararası seyahat sayısının 700 milyon azalırken, uluslararası turizm gelirinde yaşanan kaybın 730 milyar dolar olduğunu belirtti.

Türkiye açısından bakıldığında dünyadaki bu gerilemeyle benzer bir durumun olduğunu ifade eden Bağlıkaya, TÜRSAB üyelerinin erken rezervasyon kampanyalarını bu yıl Kasım ayı itibarıyla yüzde 50’ye varan indirimlerle başlattığını vurgulayarak, yurt içi tur paketlerinin 3 ay ötelemeyle 15 aya varan sıfır faizli taksit seçeneklerinin vatandaşlar için ciddi bir ödeme kolaylığı sağladığını aktardı.


Bununla birlikte erken rezervasyon sürecinde alınan tur paketlerine iptal iade garantisinin de sunulduğunu ifade eden ve yurt içi turlarda tatilin başlamasına 72 saat kala, yurt dışı turlarda ise 21 gün kalaya kadar iptal hakkı tanındığına dikkat çeken Bağlıkaya.''Yurt dışı turlar için, sadece paket ücretinin yüzde 10'unu ödeyerek rezervasyon yapıp, gerisinin turun başlayacağı gün ödenebileceği seçenekler var. Dolayısıyla vatandaşlarımızın uygun fiyatlı tur olanaklarını değerlendirmesini tavsiye ediyorum." diye konuştu.

Turizm sektörüne sağlanan destek paketlerinden sınırlı sayıda seyahat acentasının yararlanabildiğini ifade eden Bağlıkaya 2021 yılı için iç turizm seferberliği ilan edilmesi gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

''Sırf sektörü ayağa kaldırmak değil, toplumun ruh sağlığını tesis etmek için de buna ihtiyaç vardır. Devlet, sektörle bir araya gelip ortak akıla başvurmalıdır. Herkesin katkısını koyacağı çalışmalarla krizden çıkış ve sonrası için yol haritası çok acil oluşturulmalıdır."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum