• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Hedefimiz seyahat acentalarının daha fazla kazanmasını sağlamak''

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya TÜRSAB TV'de yayınlanan Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi özel yayınında seyahat acentalarının sorularını yanıtladı.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Hedefimiz seyahat acentalarının daha fazla kazanmasını sağlamak''
16 Kasım 2022 - 10:28
Reklam
Reklam
Reklam
TÜRSAB TV'de yayınlanan Firuz Bağlıkaya ile TÜRSAB Gündemi özel yayınına katılan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının sorularına yanıt verirken aynı zamanda turizm gündemine ilişkin açıklamalarda da bulundu.

Son günlerde gündemde olan Türkiye'nin gecelik kişi başı harcaması konusuna ilişkin görüşlerini açıklayan Bağlıkaya, kitle turizmi yapılan destinasyonlarda kişi başı gecelik gelire bakmanın çok anlamlı olmadığını ve kişi başı toplam gelire bakmak gerektiğini dile getirdi. Akdeniz çanağında kitle turizmi yapan ülkelerin turizm gelirleri arasında çok gelir farkı olmadığını belirten Bağlıkaya şunları söyledi:


''Paris, Londra, Milano gibi şehir turizmi yapılan destinasyonlarda kişi başı günlük harcama yükseliyor. İspanya'yla yarışmak ne kadar mantıklı bilmiyorum. Türkiye'nin turizm gelirleri TÜİK tarafından revize edildi. 2019 yılı turizm gelirimiz 34 milyar dolardan 39 milyar dolara çıkmış. Ama İspanya'nın önünde değiliz. Bu, revize rakamlarla bile zor. Keşke İtalya'yı, İspanya'yı geçebilsek. Hep birlikte göreceğiz.''


TÜRSAB'ın son birkaç yıldır her alanda sıkıştırılmaya çalışılan, her anlamda talepleri reddedilen, her anlamda acentaların istekleriyle doğru orantılı olmayan uygulamalara maruz kaan bir kurum vaziyetinde olduğunu kaydeden Bağlıkaya şöyle devam etti:

''Bunlarla ilgili üyelerimize, Nerede duruyoruz?, nasıl bir mücadelenin içindeyiz? bunu anlatıyoruz. Tabii ki muhalefet olacaktır, bunlara saygılıyız. Yaptıklarımızın yanında yapamadıklarımız da var. O kadar fazla iş var ve o kadar fazla alanda mücadele ediyoruz ki! Tamamen TÜRSAB lehine sonuçlandıramadığımız birtakım konular var ama sorunların ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Fakat çözümlerin şu anda uygulaması ile ilgili sıkıntı var. Hedefimiz seyahat acentalarımızın daha fazla kazanmaları, daha fazla iş imkanına sahip olmaları. Bunun için çaba sarf ediyoruz. İyi niyetle çalışmak istiyoruz, bundan başka bir hedefimiz yok.''

Kültür ve Turizm Bakanı'nın seyahat acentalarıyla ilgili 'Acentalar bir işe yaramaz. 50 tane, 100 tane acenta var. Bunlar da benim arkadaşım ben watshapp'tan yazarım getirirler' şeklindeki sözlerine yanıt veren Firuz Bağlıkaya, şunları söyledi:

''11 bin acenta var. 11 bin acentayı küçümsemesi, bunları anlatırken gülmesi Sayın Bakanın yeni tavrı değil. Son derece tutarlı davranmaya devam ediyor. Biz de kurumun, acentalarımızın itibarı için mücadele ediyoruz. Bizim söylediğimiz de bakanın bize söylediği de çok net. Biz burada 11 bin tane seyahat acentasının hakkını hukukunu ve itibarını korumaya çalışıyoruz. Bunların turizmin neferleri olduğunu gerçekten bu arkadaşlara yalnızca ekonomik anlamda bakılmaması gerektiğini iş turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi, kruvaziyer yapanın da bir acenta olduğunu; memleketin ekonomisine şöyle veya böyle katkısı olduğunu anlatmaya devam ediyoruz. O da acentaları küçümsemeye devam ediyor. 'Siz zaten kaç kişisiniz' diyor. Seyahat acentalarının TGA'daki hakkı yarım koltuktu biz tam koltuk verdik diyor Sayın Bakan. Kendi içinde matematiğini yapmıştır muhtemelen. Ancak şöyle bir şey var: Tanıtımın ve pazarlamanın kanalı seyahat acentalarıdır. Turizm alanında yaşanan değişimler, seyahat acentalığını yok etmiyor. Sayın Bakanın da bir sürü şirketi var. Dijital şirket de sonuçta seyahat acentası. Yani online kanallar da seyahat acentası. Yöntemler değişti diye seyahat acentalarının fonksiyonu, işlevi falan bitmiş değil. Sayın Bakanın söylediği gibi gelen ziyaretçinin yarısı da kendi gelmiyor.''

Önceki dönemde Bakanlıkla eş güdümlü hazırladıkları 1618 sayılı yasa taslağını daha önce farklı toplantılarda sektörün değerlendirmelerine sunduklarını hatırlatan Bağlıkaya, yasa değişmeden kuruluş bedelleri, aidat sorunu, taşımacılık, havacılık, merkez-şube ayrımı, rehber sorunu gibi sorunların çözülemeyeceğine işaret etti. Seçimden hemen sonra TÜRSAB Rota'yı geliştirerek daha aktif hale getireceklerini belirten Bağlıkaya bu portala bileti de dahil edeceklerini, biletten şikayet eden seyahat acentalarının sorunlarının tamamını çözeceklerini söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum