• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Üç ülke daha Schengen bölgesine katılıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 3 ülkenin daha Avrupa ülkeleri arasındaki sınır kontrollerini kaldıran Schengen bölgesine katılması yönünde görüş bildirdi.

  • Reklam
Üç ülke daha Schengen bölgesine katılıyor
16 Kasım 2022 - 21:17
Reklam
Reklam
Düzenlediği basın toplantısında Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'ın Schengen bölgesine katılmaya hazır olduğunu beirten AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson yıllardır bu üye devletlerin, salgın sırasında ve daha yakın zamanda Ukrayna’daki savaşın benzeri görülmemiş sonuçlarıyla karşı karşıya kaldıkları zamanlar da dahil olmak üzere, Schengen bölgesinin sorunsuz işlemesine önemli ölçüde katkıda bulunduklarını söyledi.

8 Aralık’ta içişleri bakanları toplantısında oylama yapılacağını belirten Johansson, üç ülkenin Schengen sınırları içerisine dahil edilmesinin Konsey’de oybirliğiyle alınacak bir karar neticesinde mümkün olacağını söyledi. Konuyla ilgili olarak AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada da şunlar kaydedildi:


''Bulgaristan ve Romanya 2011 yılında Schengen değerlendirme sürecini başarıyla tamamlamıştır. Aralık 2021’de Konsey, Hırvatistan’ın iç sınır kontrolleri olmaksızın Schengen bölgesine katılmak için gerekli koşulları yerine getirdiğini doğruladı.''


Schengen bölgesinde şu anda 26 ülke bulunuyor. Bunlar Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum yönetimi, İrlanda ve Romanya dışındaki AB üyeleriyle AB üyesi olmayan Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn’dan oluşuyor. Bu ülkeler arasında vizesiz seyahat edilebiliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum