Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uçak kapısına kadar sosyal mesafe, uçak içinde dip dibe!

Türkiye, tam kapanma kararıyla kendi sınırları içinde vaka sayısı ve yayılma hızını olabildiğince düşürmenin telaşı içindeyken, yurtdışı bağlantılı bulaşı önlemede önemli bir açık var.

  • Reklam
Uçak kapısına kadar sosyal mesafe, uçak içinde dip dibe!
05 Mayıs 2021 - 12:38
Reklam
Türk Hava Yolları, Türkiye’ye gelecek tüm yolculardan PCR testi istiyor ancak transit yolcular bundan muaf yani dünyanın neresinde olursa olsun, pandeminin zirve yaptığı Hindistan ya da Brezilya'da dahi olsa pozitif bir yolcu Türk Hava Yolları uçağına elini kolunu sallayarak binebiliyor.

PCR testi vermeyen pozitif yolcunun gelip sizin yanınıza oturmasında da hiçbir engel yok. Londra'dan ya da Paris'ten geliyorsanız yaklaşık 3 saat, New York'tan ya da Yeni Delhi'den geliyorsanız 10 saatin üstünde  transit yolcu olduğu için PCR testi vermeyen ve bu nedenle pozitif olduğu da bilinemeyen bir Covid'liyle yan yana uçabilirsiniz. Semptom göstermeyen bulaştırıcının bu şartlarda bir uçak dolusu insanı enfekte etmesi işten bile değil.


Dünya Sağlık Örgütü'nün son verilerine göre Dünyada en çok pozitif hastanın olduğu ülkeler aynı zamanda Türk Hava Yolları'nın en çok yolcu taşıdığı ABD, Hindistan, Brezilya, Fransa, Rusya, İngiltere, İtalya, İspanya ve Almanya.


Bununla birlikte yurt dışından Türkiye’ye gelen yolculardan uçuşlardan 72 saat önce aldıkları PCR testini ibraz etmeleri istenirken alınan yeni kararla birlikte 15 ülkeden gelen yolculardan PCR testi talep edilmeyecek.


Alınan yeni kararla ilgili olarak Türk Hava Yolları’nın (THY) resmi internet sitesinde Türkiye’ye Seyahat başlıklı bölümde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''15 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Hong Kong Özerk Bölgesi ile Çin, Tayvan, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, İsrail, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya’dan Türkiye’ye gelen kişilerin Türkiye’ye girişlerinde PCR testi talep edilmeyecektir.''

Havayolu taşımacılığında çokça konuşulmasına rağmen karayolu ve demiryollarının aksine boş koltuk önlemi maliyetler nedeniyle uygulamaya konulamadı. Uçak kapısına kadar titiz bir şekilde sosyal mesafe kurallarına uymaya zorlanan yolcular uçak içinde saatlerce bitişik düzende oturuyor.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum