Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın bir tarafı turizm bir tarafı can derdinde!

Gelişmiş ülkeler koronavirüsü güçlü sağlık sistemleri ve rekor düzeydeki aşı alımlarıyla kontrol altına almaya başladıktan sonra kendi aralarında seyahat kısıtlamalarını gevşetmeye hazırlanıyor.

  • Reklam
Dünyanın bir tarafı turizm bir tarafı can derdinde!
05 Mayıs 2021 - 07:50
Reklam
Dünyanın diğer tarafında ise Hindistan ve Brezilya gibi iki büyük gelişmekte olan ülkede daha bulaşıcı varyantlar ve daha yavaş giden aşılama kampanyaları nedeniyle koronavirüs salgının en kötü günleri yaşanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son 2 haftadaki vaka sayısı koronavirüs salgınının ilk 6 ayını aştı uyarısı yaparken dünyanın salgınla mücadelede kazanılmış ve kazanılmamış olarak ikiye ayrılabileceği, dünyanın gelişmiş ülkelerinin kendi arasında normale dönebileceğine, gelişmekte ve kalkınmakta olan ülkelerin ekonomilerinde ise turizmden ziyade can kayıplarının konuşulmaya devam edeceğine yönelik işaretler güçleniyor.


Koronavirüs salgınında önemli başarılara imza atarak vaka sayılarını düşürmeyi başaran İngiltere ve Yeni Zelanda’da binlerce kişilik konserler yapılırken, Almanya ve New York ve bazı diğer ABD eyaletleri kısıtlamalarda gevşemeye gidiyor. Ancak dünya genelinde açıklanan her iki vakadan biri Hindistan veya Brezilya’dan geliyor. 20 milyon vaka eşiğinin aşıldığı Hindistan’da yaşanan dram, internetin gücü sayesinde tüm dünyanın gözleri önünde. Dünya genelinde her yeni üç vakadan birinin görüldüğü, dünyada şimdiye kadar en fazla koronavirüs aşısı üreten 4. ülke olan Hindistan, üretici şirketlerin taahhütleri gereği üretiminin önemli bir kısmını gelişmiş dünyaya ihraç etti. Şubat ayında günlük 10 bin olan yeni vaka sayısı 400 bini bile görmüş durumda ve günlük can kaybı 3 bin civarında değişiyor. 


Sadece Hindistan ve Brezilya değil, sağlık sistemi zayıf ve nüfusun büyük kısmı yoksul olan Afrika’nın da tehlike altında olduğuna dikkat çeken DSÖ geçen ay Afrika’nın pandeminin yeni merkezi haline gelebileceği konusunda uyarmıştı. Birleşmiş Milletler yetkilileri de pandeminin Afrika genelinde en az 300 bin can alacağını, Afrika’da 30 milyon insanı daha yoksulluğa iteceğini öngörüyor.


Dünya genelinde bütün bu gelişmeler yaşanırken G20'de İtalya başkanlığında dünyanın en büyük 20 ekonomisinin turizm bakanları video konferans yoluyla yapılan turizm gündemli toplantıda bir araya gelerek uluslararası seyahatin tekrar canlanmasının yollarını ele aldı.

G20 tarafından açıklanan sonuç bildirgesine göre uluslararası turizme ve genel ekonomiye güvenin yeniden tahsisi hayati önem taşıyor. Bununla birlikte aralarında AB’nin Dijital Yeşil Sertifikası’nın da olduğu ve şu anda güvenli uluslararası seyahatin sağlanması için üzerinde çalışılan uluslararası girişimlerin destekleneceğini ve bu konuda işbirliği yapılacağı da açıklandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum