Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Uçak seyahatinde dikkat edilmesi gereken 20 altın kural!

Seyahat endüstrisi gelmiş geçmiş en büyük krizlerinden birinin ardından yaralarını sararken, yeni normalini de kurgulama telaşı içinde.

Uçak seyahatinde dikkat edilmesi gereken 20 altın kural!
01 Kasım 2020 - 09:13
Reklam

McKinsey tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin uçak yolculuğuna dair en büyük endişeleri uçuş zamanı ve yolcularla temas etmek olarak öne çıkıyor.

Uçak tuvaletini kullanmak, güvenlikten geçmek, bavulları uçağa vermek de endişe edilen süreçlerin başında geliyor.


Peki maske, mesafe ve temizlik kurallarının dışında uçak ile seyahat ederken aklınızdan çıkarmamanız gereken davranışlar neler?

Aklınızdan çıkarmamanız gereken 20 davranışı sizin için derledik...

 


1. Uçuş görevlilerinin cam kenarında oturan yolculardan pencere storlarını açmasını isteme sebebi, gözleriniz ışığa alışırken bulanık gördüğü için olası bir aksilikte yaşananları seçememeniz içindir.

2. Koltuğunu yatıran bir yolcu ile kavga edip olay çıkarmak yerine her koltuğun rahatınız için hazırlandığını ve sizin koltuğunuzu da yattma özelliği olduğunu anımsayın.

3. Bir ihtiyacınız olduğunda zaten meşgul olan uçuş görevlilerinin kolundan tutup çevirmek yerine çağrı düğmesine basın.

4. Koridordan geçen bir görevliden çöpünüzü almasını istemeyin. Bu şekilde dikkatini dağıtarak yapacağı işi unutturabilirsiniz ve o esnada uçuş görevlisinin çöpü koyacak yeri de olmayabilir.

5. Tuvaleti kullanırken tuvalet kağıdı vb. ürünleri klozete atmayın. Olası bir tıkanma durumunda tüm yolcuları mağdur edebilirsiniz.

6. Klozette otururken sifona basmayın. Suyun gelişiyle vakum etkisi yaratarak klozette mahsur kalabilirsiniz.

7. Uçağa gizlice köpeğinizi sokmaya çalışmayın. Fark edildiği anda herhangi bir açıklama yapmanıza izin verilmeden uçaktan indirilebilirsiniz.

8. Herhangi bir hayvana alerjiniz olsa da uçağa binilmesine izin verilmiş hayvanların uçaktan indirilmesini talep edemezsiniz.

9. Uçağa bindiğinizde diğer yolcuları sakatlamamak için sırt çantanızı çıkarın.

10. Koltuğunuzun altına sığan bir çantanız varsa yukarı koymak yerine ayaklarınızın altına koyabilirsiniz. Böylece iniş esnasında yoğunluğu bir nebze de olsa engelleyebilirsiniz.

11. Bebeğiniz için bilet almadığınız sürece yolculuk esnasında bebeğinizi kucağınızda taşımanız gerekir. Boş yer olduğunda o tarafa yönlendirmeniz tamamen uçuş görevlisine kalmıştır.

12. Bebeğinizin süt içmesi gerekiyorsa uçuştan önce bildirmeniz ya da yanınıza almanız gerekir. Uçakta süt olmaması durumunda uçuş görevlisinin sizin için yapabileceği bir şey kalmaz.

13. Bebeğinizin altını koltuktaki masada değiştirmemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde uçuş görevlisi sizleri uyarmak zorunda kalır.

14. Tuvalete gittiğinizde uçuş görevlisinden bebeğinizle ilgilenmesini istemeyin. Özellikle bir türbülans anında bebeğinizin sorumluluğunu almak zorunda olmadıklarını unutmayın.

15. Diyetinize özel yiyeceklerin olup olmadığını sormayın çünkü uçuş görevlileri yemek hazırlamaktan değil paketlenmiş yiyecekleri dağıtmaktan sorumludur.

16. Uçuş görevlileri ihtiyacınız olan ilaçları sağlamakla sorumlu değildir. Bunun için kullanmanız gereken ilaçlar varsa uçuştan önce yanınıza almanız gerekir.

17. Aktarmalı uçuşlarınızda bineceğiniz diğer uçağı bekletmek gibi bir durum söz konusu değildir.

18. Arkadaşlarınızla oturabilmek için başkalarıyla yer değiştirmek isteyerek diğer yolculara saygısızlık etmiş olursunuz.

19. Uçuş görevlileri uçağın arka bölümünde olduğu için arka taraflarda oturursanız daha iyi servis deneyimi yaşayabilirsiniz.

20. Sıcak su hazneleri tam olarak temizlenmediği için uçakta sıcak su içmekten kaçınmalısınız.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum