Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ülkede turizm dip yaptı, bağlantılı tüm sektörler krize girdi!

Salgının başladığı Mart 2020'den bu yana sektördeki tüm oranlar gerilerken, seyahat acentaları başta olmak üzere birçok kurum kapandı, on binlerce kişi işsiz kaldı.

Reklam
Ülkede turizm dip yaptı, bağlantılı tüm sektörler krize girdi!
15 Şubat 2021 - 18:56
Reklam
Tüm dünyada gayri safi yurtiçi hasılanın ve döviz kazancının en önemli kaynaklarından turizm sektörü koronavirüs salgını sürecinde ciddi darbe aldı.

2019 yıında 4,1 milyar dinar (5.7 milyar dolar) olan turizm gelirinin, 2020 yılında 1 milyar dinara (1,4 milyar dolar) düştüğünü bildiren Ürdün Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Nayif el-Fayiz turizm gelirlerinin 2020'de yüzde 75 oranında düştüğünü ancak 2022 yılında salgın öncesi döneme dönebileceklerini belirtti.


Turizm sektöründe iyileşmenin 2021 Ekim ayından önce başlamayacağını, ancak tüm dünyada aşılamaların yapılması ve netice vermesi akabinde başlayacağını aktaran Ürdün Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği Başkan Yardımcısı Cemal ed-Damin, Ürdün'de seyahat acentalarının dibe vurduğunu, çoğunun kapandığını, sektörde çalışanların yüzde 50'sinin işsiz kaldığını ifade etti.


Durumun yalnızca seyahat acentalarıyla sınırlı kalmadığını söyleyen Damin, turizmle bağlantılı olan tüm sektörlerin krizden etkilendiğini başta uçak biletleri, oteller, restoranlar ve bağlantılı tüm sektörlerin de durumda olumsuz etkilediğini ekledi.


Seyahat acentalarından başlayarak, turist rehberlerine kadar turizmle ilgili tüm alanların ve buralarda çalışanların durumdan çok olumsuz etkilendiğini söyleyen Damin bunların yanı sıra bağlantılı diğer sektörlerin de nasibini aldığını ekledi.


Kasım 2020'de yayımlanan resmi verilere göre, Ürdün'de 2019 yılının üçüncü çeyreğinde 19,1 olan işsizlik oranı 2020 yılının aynı döneminde 23,9'a yükseldi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum