• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ülkede yeni koronavirüs alarmı! Seyahat yasağı ve test yaptırma şartı getirdiler

Ülkede artan Covid vakaları nedeniyle salgın koruma ve önleme tedbirleri arttırıldı.

  • Reklam
Ülkede yeni koronavirüs alarmı! Seyahat yasağı ve test yaptırma şartı getirdiler
21 Kasım 2022 - 23:28
Reklam
Reklam
Şehrin merkez ilçelerinin büyük bölümünde vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları tavsiye edilirken, okullarda bugünden itibaren bir hafta çevrim içi eğitime geçildi.

Günlük vaka sayısının geçen haftadan bu yana ikiye katlandığı son 24 saatte 2 kişinin yaşamını yitirdiği ve hayatını kaybedenlerin 91 yaşındaki bir kadın ve 88 yaşında bir erkek olduğu, her ikisinin halihazırda sağlık sorunları bulunduğu kaydedilirken şehirde önceki gün 87 yaşındaki bir kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesi, ülkede yaklaşık 6 ay sonra Covid-19’a bağlı ilk can kaybı olarak kaydedildi.


Çin'in başkenti Pekin'in merkez ilçeleri Çaoyang, Haydien, Dongçıng, Şiçıng, Tongcou, Fıngtay, Şunyi ve Yançing’de vatandaşlara mümkün olduğunca evlerinden çıkmamaları, ev ve iş arasındaki yolculuklar dışında yolculuk yapmamaları tavsiye edilirken Haydien ilçesinde okullarda bir hafta çevrim içi eğitime geçileceği, Dongçıng, Şiçıng ve Fıngtay’da da yüz yüze eğitime ara verileceği kaydedildi. Bununla birlikte yarıdan itibaren şehir dışından Pekin’e geleceklere başkente varıştan itibaren 3 gün test yaptırma şartı getirildi.


Ana karasında son 24 saatte hastalık belirtisi gösteren 2 bin 277, göstermeyen 24 bin 547 vaka tespit edildiği açıklanan Çin'de Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre günlük vaka sayısının son 1 haftada 20 binin üzerine çıkarken 31 eyalet ve bölgenin 20’sinde 100’den fazla vaka kaydedildi.


Covid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması veya kapalı devre sürdürülmesi gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri getiren Çin'de tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum