Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ülkedeki turizm sektör temsilcileri tüm Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasını istedi

Koronovirüs salgınından olumsuz etkilenen seyahat firmaları, yolculara yönelik tüm Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılması çağrısında bulundu.

  • Reklam
Ülkedeki turizm sektör temsilcileri tüm Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasını istedi
05 Ocak 2022 - 14:22
Reklam
Geçen hafta İngiltere’deki her 25 kişiden birinin koronavirüse sahip olduğunu gösteren verilerin açıklanmasının ardından, havayolu şirketlerinin yetkilileri yolculara uygulanan test zorunluluğunun gerçek bir etkisi olmadığını söyledi.

Sektör temsilcilerinin İngiltere’ye geliş ve gidişlerde zorunlu test uygulamasının koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden turizm ve seyahatin toparlanmasını engellediği ni açıklamasının ardından hükümet, tüm önlemlerin incelendiğini açıkladı.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin (NHS) üzerindeki yoğunluğun geçici olarak arttığını ancak ülkenin mevcut dalgayı kapanma olmadan atlatacağını umduğunu söyledi. Mevcut şartlarda 12 yaş ve üstü olup İngiltere’ye seyahat eden tüm yolcular, ilk biniş noktasında, en fazla iki gün önce yapılmış ve negatif sonuçlanmış PCR veya hızlı sürüntü test belgesi göstermek zorunda. Bununla birlikte yolcuların İngiltere’ye varıştan sonraki ilk iki gün içinde ise PCR testi yaptırmaları gerekiyor.


İngiltere'de vakaların neredeyse tamamı Covid-19’un Delta varyantından oluşuyor ve sayılar nispeten yavaş bir şekilde yükseliyor. Ancak İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta günlük vaka sayısı, Omicron varyantı nedeniyle ilk kez 200 bini aştı. Bu nedenle havayolu şirketleri artık Omicron’un yayılmasını engellemek için test yaptırmanın işe yaramayacağı görüşünde.


Mevcut önlemlerin devam etmesinin sektör için mali açıdan felaket olacağını savunan İngiliz havayolu şirketlerinin kayıtlı olduğu Airlines UK, kısıtlamaların seyahate olan talebi düşürdüğünü ve tüketici güvenini sarstığını açıkladı. Bununla birlikte Manchester Airports Group (MAG) şirketinin araştırmasına göre, kalkış öncesi testlerin Omicron’un yayılması üzerinde çok az etkisi var, hatta bazı durumlarda hiç etkisi yok. BBC’ye konuşan Airline UK başkanı Tim Hawkins yaptığı açıklamada uluslararası seyahat kısıtlamalarının vaka artışlarını engelleyebileceği noktanın ötesinde olunduğunu ve eğer bir faydası yoksa bunların yapılmaması gerektiğini belirtti.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid geçen ay yaptığı açıklamada, çok yakında Omicron baskın varyant haline gelirse, seyahat kısıtlamalarına daha az ihtiyaç duyulacağını söylemişti.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum