Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'yi virüs varyant bölgesi ilan edip seyahat yasağı getirdiler!

Koronavirüsün omicron varyantındaki hızlı yayılma nedeniyle İngiltere'yi virüs varyant bölgesi ilan ettiler.

  • Reklam
İngiltere'yi virüs varyant bölgesi ilan edip seyahat yasağı getirdiler!
19 Aralık 2021 - 15:44
Reklam
İngiltere'den Almanya'ya yapılan seyahatlerin koşulları ağırlaştırılırken Almanya'da salgınla mücadelede yetkili sağlık kuruluşu Robert Koch Enstitüsü (RKI) İngiltere'yi en yüksek koronavirüsrisk kategorisi olan virüs varyant bölgesi ilan etti.

Pazartesi gününden itibaren İngiltere'den Almanya'ya yapılan seyahatlerde tam aşılı ya da hastalığı atlatmış olmaları halinde dahi iki hafta süreyle karantinaya girme mecburiyeti kondu. Alınan karar göre negatif test sonucu göstermek de bu süreyi kısaltmayacak ve havayolu şirketlerine sadece Alman vatandaşlarını ya da Almanya'da oturma izni olanları taşıma izni verildi. Bu kural aynı zamanda tren ve deniz yolu için de geçerli olacak.


Virüs varyant bölgesinin koronavirüs risk kategorileri arasındaki en yüksek derecede olduğu Almanya'da RKI'nin açıklamasına göre İngiltere 3 Ocak 2022 tarihine kadar virüs varyant bölgesi sayılacak ve bu süre İngiltere'deki vaka sayılarına göre uzatılacak. RKI'nin İngiltere dışında virüs varyant bölgesi olarak tanımladığı bir başka Avrupa ülkesi bulunmazken Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya ve Zimbabve bu kategoride yer alan diğer ülkeler.


Başkent Londra'daki Covid-19 vakalarının yüzde 80'inin Omicron olduğu tahmin edilirken omicron varyantının bulaştığı insanların sayısının ise resmi rakamlardan çok daha fazla olduğu, her gün 100 bin kişiye omicron varyantının bulaşmış olabileceği düşünülüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum