Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Ülkenin bayrak taşıyıcı dev havayolu şirketi gökyüzüne veda etti!

Uzun süredir mali zorluklarla boğuşan bayrak taşıyıcı havayolu şirketi uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Reklam
Ülkenin bayrak taşıyıcı dev havayolu şirketi gökyüzüne veda etti!
29 Ağustos 2021 - 22:22
Reklam
75 yıllık,.İtalya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Alitalia resmen gökyüzüne veda etmek için gün saymaya başlarken 15 Ekim'den sonraki uçuşlara bilet satmayı durdurdu.

Uzun süredir mali sorunlarla boğuşan, Mayıs 2017’de iflas ilan etmiş buna ek olarak, havayolu endüstrisine yıkıcı bir darbe vuran pandeninin ardından Alitalia iyice zora düşmüştü. 2020’de uzun süre uçuşların olmaması, koronavirüs yasakları gevşedikten sonra ise yolcu sayılarının eski seviyelere dönememesi, iflasın içerisinde olan şirkete tam anlamıyla son darbeyi vurdu.

2008’e kadar tamamen devlete ait olan, 2013’ten beri dolaylı olarak devlete ait bir şirket aracılığıyla kontrol edilen ve 2019’da 21,3 milyon yolcu taşıyan Alitalia'da şu anda yaklaşık 10 bin çalışanı var. Bu çalışanlara ne olacağı belli değil. Şirket 15 Ekim sonrası için yaptığı bilet satışları için iade yapacağını duyurdu.

Devlete ait Italia Transporto Aereo (ITA), İtalya’nın yeni bayrak taşıyıcı firması olacak. ITA yetkilileri Milano ve Roma’dan New York’a ve Roma’dan Tokyo, Boston ve Miami’ye uçuşlar düzenlemeyi planladığını söyledi.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum