Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

42 hava yolu şirketi iflas etti, 30 yeni hava yolu şirketi kuruluyor!

Koronavirüs salgınından tarihinin en ağır darbesini yiyen seyahat endüstrisinin önemli ayağı havacılıkta ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Reklam
42 hava yolu şirketi iflas etti, 30 yeni hava yolu şirketi kuruluyor!
19 Şubat 2021 - 09:02
Reklam
Pandemi ile birlikte dünyanın her yerinde kamuculuk yükselişe geçerken bunun seyahat endüstrisindeki ilk uygulamaları havacılıkta oldu.

Dünyanın her yerinde başta Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da bir yandan hava yolu şirketleri ve havaalanları peş peşe iflas ederken ve hükümetler şirketleri kamulaştırırken bir yandan da yeni şirketler kuruluyor.


Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere birçok ülkede hükümetler önce bayrak taşıyıcılardan başlayarak ülke için önemli gördükleri havayollarını kurtarmaya başlarken Almanya’da hükümet Lufthansa’nın iflasını önlemek için dokuz milyar Euro aktarıp şirketin yüzde 20’sine ortak oldu. Benzer durum İtalya ve İspanya’da da yaşandı.


Bununla birlikte kamu desteklerine rağmen dünyanın her yerinde başta Avrupa, Asya, Amerika ve Afrika’da hava yolu şirketleri peş peşe iflas etti. Seyahat veri şirketi Cirium, 2020’de 42 ticari hava yolu şirketinin operasyonlarını tamamen durdurup iflas ettiğini belirlerken bu sayı 2019’da 46 ve 2018’de 56 olarak gerçekleşmişti.


Cirium şirketinin verilerine göre, 2019’da iflas eden 56 hava yolu şirketinden 10’unun filosunda en az 10 uçak varken 2020’de iflas eden 42 hava yolu şirketinin filosunda 20 ve üzerinde uçak bulunuyordu. 2018’de iflas eden havayollarının toplam 406, 2019’da 431 uçağı varken 2020’de iflas eden 42 havayolunun filosunda toplam 485 uçak vardı.


Tüm bu iflaslar yaşanırken aynı bu dönemde kimi resmen kurulan kimi de kurulma aşamasında olan 30 yeni hava yolu şirketi için de çalışmalar yapılıyor.

Uçak kiralama kuruluşu Avalon çeşitli ülkelerde 30 yeni hava yolu şirketi ile pazara girmeye hazırlandığını belirtirken Avalon Başkanı Donal Slattery konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeni kurulan uçak şirketi ile öncelikle kısa ve orta mesafeli güzergahlara odaklanacaklarını, müşteriye gereksinimi olan havaalanlarının da yeni şirket kuruluşlarına destek verdiğini belirtti. 

Koronavirüsü salgını nedeniyle hava yolu şirketleri zor durumda kalarak iflas ederken havaalanları da iflas ediyor. Uluslararası Havaalanları Konseyi (ACI) Avrupa’daki 193 havaalanı işletmesinin iflas edebileceği uyarısında bulundu.

 
Dünya havaalanlarının en az kaybedeni İstanbul ve Moskova

Europe 2020 yılı havaalanları yolcu istatistiklerini açıklayan Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI) verilerine göre Avrupa’nın yolcu trafiğinin geçen yıl 1.72 milyar yolcu azalarak 1995 düzeyine düşerken AB dışında, Rusya ve Türkiye havalimanları, sırasıyla yüzde 44,2 ve yüzde 60,7 düşüşle dördüncü çeyrekte en dayanıklı havalimanları oldu. En az kayıpta İstanbul’u Rusya Moskova’nın Sheremetyevo, Domodedovo ve Vnukovo izliyor. Moskova’nın kaybı yüzde 60.7 En çok etkilenenler ise İzlanda’daki havaalanları yüzde 96,2 ve Gürcistan yüzde 94,8 oldu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum