Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

UNESCO'dan Türkiye'ye Ayasofya ve Kariye uyarısı! 1 Şubat'a kadar süre verildi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili Türkiye’den rapor istedi.

Reklam
UNESCO'dan Türkiye'ye Ayasofya ve Kariye uyarısı! 1 Şubat'a kadar süre verildi
24 Temmuz 2021 - 00:00
Reklam
1985 yılından beri Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan müze statüsündeki Ayasofya ve hemen ardından Kariye kültürel varlıklarının camiye çevrilmesi kararı sonrasında Dünya Mirası Komitesi, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili güncellenmiş rapor sunması için 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre tanıdı.

Çin’de düzenlenen yıllık toplantısında Dünya Mirası listesini gözden geçiren, Ayasofya ve Kariye’deki değişikliklerin, bu varlıkların Üstün Evrensel Değeri üzerinde potansiyel etkileri olabileceği uyarısı yaparak Türkiye’yi bu varlıklar üzerinde önemli değişiklikler yapmadan önce uluslararası diyalog ve işbirliğine çağırırken Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin etkileri konusunda derin endişe duyduğunu belirten Komite, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye müzelerinin statüsünü değiştirme niyeti hakkında Komite’ye bilgi vermemesi ve diyalog kurmamasından derin üzüntü duyduğunu ifade etti.

Doğal ya da kültürel bir varlığın Dünya Mirası listesine alınabilmesi için Üstün Evrensel Değer ölçütünü karşılaması gerekiyor. Bu niteliğinin korunmadığını düşündüğü varlıkları Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi'ne alma, hatta tamamen Dünya Mirası listesinden çıkarma yetkisi bulunan komite son olarak İngiltere’nin Liverpool kentini, yeni inşa edilen modern binaların kentin özgünlüğünü ve bütünlüğünü bozduğu gerekçesiyle listeden çıkarılmıştı.

Dünya Mirası listesinde yer alan doğal ve kültürel varlıklar, ev sahipliği yapan ülkelere prestij ve turizm geliri sağlıyor.


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum