Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

UNWTO'dan seyahat kısıtlaması ve turizm destinasyonları açıklaması

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından turizm destinayonlarına yönelik yeni rapor yayımlandı.

  • Reklam
UNWTO'dan seyahat kısıtlaması ve turizm destinasyonları açıklaması
09 Mart 2021 - 13:14
Reklam
UNWTO tarafından yayımlanan raporda turizm destinasyonlarının yarısından fazlasının 2020 yılı Nisan ayından bu tarafa denizaşırı yolcular için erişilemez durumda olduğuna dikkat çekildi.

BM Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanan yeni rapora göre, 217 dünya turizm destinasyonunun yaklaşık üçte biri, yeni koronavirüs varyantlarının etkisine ilişkin endişeler arttıkça ve bazı hükümetlerin kısıtlamaları hafifletme çabalarının durumu tersine çevireceğinden duydukları endişelerden dolayı uluslararası turistlere tamamen kapalı ve kapalı kalmaya devam edecek.


UNWTO  Seyahat Kısıtlamaları Raporuna göre, etkilenen turizm destinasyonlarının büyük çoğunluğu Asya, Pasifik ve Avrupa'da bulunuyor.


Koronavirüs salgınıyla ilgili olarak alınan tedbirler ve aşılamalara bağlı olarak küresel turizm destinasyonlarının üçte birinden fazlası artık kısmen uluslararası ziyaretçilere açık durumda. Yayımlanan rapora göre Arnavutluk, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Tanzanya gibi ülkeler COVID-19 ile ilgili tüm seyahat kısıtlamalarını kademeli olarak kaldırmaya başladı.

Virüsün yayılmasını engellemek için seyahat kısıtlamalarının yaygın olarak kullanıldığına dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Zurab Polilikashvili konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Turizmi yeniden başlatmak için çalışırken, kısıtlamaların çözümün yalnızca bir parçası olduğunu anlamamız gerek. Ayrıca, ülkelerin getirecekleri seyahat kısıtlamalarında en son verilere ve analizlere göre karar almalı. Milyonlarca işletme ve işin bağlı olduğu bir sektörün güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden başlatılmasına kademeli olarak da olsa izin vermemiz gerekiyor.''

BM raporla ilgili bülteninde, raporun uluslararası turizm destinasyonlarında koronavirüs bağlantılı seyahat kısıtlamalarına daha incelikli, kanıt ve risk temelli bir yaklaşım benimseyen büyüyen bir eğilimi gösterdiğininin altını çizdi.

Raporda, salgın ışığında alınacak ve uygulanacak politikaların önümüzdeki aylarda küresel turist akışlarının yeniden başlatılmasında ve eski haline getirilmesinde kritik bir rol oynayacağı belirtildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum