Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uyguladıkları katı kısıtlamalardan dolayı turistleri Türkiye'ye kaptırdılar

Ülkede turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketler, uçuş yasağı da dahil olmak üzere katı koronavirüs kısıtlamalarının rakip ülkelerle rekabet gücünü baltaladığını söylüyor.

  • Reklam
Uyguladıkları katı kısıtlamalardan dolayı turistleri Türkiye'ye kaptırdılar
31 Aralık 2021 - 14:31
Reklam
Sınırlarını Kasım ayı sonlarında kapatan ayrıca yeni yıl kutlamalarını yasaklayan ve koronavirüsün mutasyona uğrayan Omicron varyantına yanıt olarak aşı pasaportu şartı getiren ülkede Oteller Federasyonu Başkanı Lahcen Zelmat, kısıtlamaların çok katı olmasından dolayı turistleri Mısır ve Türkiye gibi Akdeniz’deki rakiplerine kaptırdıklarını söyledi.

Ana turizm merkezi olan Marakeş’teki otellerin normalde en yoğun sezon olan şu anda sadece yüzde 14 doluluk oranına sahip olduğunu söyleyen Fas Oteller Federasyonu Başkanı Lahcen Zelmat, sınırların yeniden açıldığında, Fas turu satmakta zorlanacaklarından korktuklarını dile getirerek şunları söyledi:


''Bölgemizdedki bir çok otele son 10 gündür hiç müşteri gelmedi. İç turizm yabancı ziyaretçilerdeki düşüşü telafi edemiyor. Turizm 2019’da 8 milyar dolar veya Fas ekonomisinin yüzde 7’sini oluşturdu, ancak Merkez Bankası bu yıl sadece 3,6 milyar dolar gelir bekliyor. Hükümet, krizden etkilenen sosyal güvenliğe kayıtlı turizm çalışanlarına 2 bin dirhem (216 dolar) ödemeyi onayladı. Bu yardım, geçimlerini dolaylı olarak turizmden kazanan işletmeleri ve işçileri kapsamıyor.''


36 milyonluk toplam nüfusun 23 milyonuna iki doz aşı vurarak, Afrika kıtası ülkeleri arasında en yüksek aşılama oranını kayden Fas'ta yaklaşık üç milyon kişi de üçüncü dozu aldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum