Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Vaka sayılarının arttığı illerdeki turizmcilerden çağrı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 15- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü ilk 5 il yine Karadeniz Bölgesi'nden oldu.

  • Reklam
Vaka sayılarının arttığı illerdeki turizmcilerden çağrı!
25 Şubat 2021 - 18:27
Reklam
Son verilere göre vaka yoğunluğunun en fazla olduğu Ordu'da her 100 bin kişiden 228'inde virüs tespit edilirken Ordu'yu her yüz bin kişide 200 barajını aşan Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize takip etti.

Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan vaka sayısı haritasına göre 15- 21 Şubat 2021 tarihleri arasında nüfusa oranla en çok vakanın görüldüğü ilk 5 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi'nde riskin devam ettiğini belirten uzmanlar, bölgedeki hareketliliğin kontrol altına alınmasını öneriyor.


Sektör temsilcileri turizm sezonu öncesi kısıtlama tedbirlerinin yaz dönemine kadar en üst düzeye çıkarılarak, sezona kadar vakaların düşürülmesi çağrısında bulundu.

Süreçte turizm serbestliği kriterlerinin değiştiğini ve koronavirüs aşılarının ön plana çıktığını belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı ile yaz turizm sezonunun başlayacağını hatırlatarak şunları söyledi:

''Bizim artık sezonda dolu dolu iş yapmamız gerekiyor. Bahara yaklaştığımız bugünlerde vaka sayıları bölgemizde yüksek. Bununla alakalı alınması gereken tedbirler her ne ise alınması gerekiyor. Kısıtlamaysa kısıtlama, kapamaysa kapama. Ama artık Mart ve Nisan aylarında, Ramazan ayı tamamlanana kadar gereken tedbirlerin alınıp sezon öncesinde hazır vakaların minimize edilmiş hale gelmiş olması gerekiyor.''

Normalleşme sürecine dahil olabilmek için sektör olarak gereken fedakarlıkları yapmaya hazır olduklarını dile getiren Kantarcı, baharda yapabilecekleri işlerden vazgeçmeye hazır olduklarını belirterek Ramazan Bayramı sonuna kadar vaka sayılarının düşerek bölge ve ülke olarak turizm sezonu özellikle bölgede yaklaşık 4 aylık yoğun sezona hazır hale gelmesini istediklerini belirtti.

Turizmin vaka sayıların artışında teorik olarak katkısı olabileceğini bildiklerini kaydeden Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da buralarda çok daha fazla tedbir alınması gerektiğini söyledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum